Porządki wiosenne to nie tylko sprzątanie w domu. Często okazuje się, że dużo więcej pracy wiąże się z uporządkowaniem ogrodu, terenu wokół domu, działki czy parku. Należy przygotować teren zielony do tego, by móc swobodnie korzystać z niego w czasie cieplejszych dni. Wymaga to odpowiedniego zaplecza i specjalistycznego sprzętu. Nie ma jednak konieczności zakupu wielu urządzeń tylko na czas wiosennych porządków. Można skorzystać z usług firm, które oferują wynajem tego typu maszyn.

Koparki i wywrotki – uporządkowanie terenu

Prace w ogrodzie czy parku mogą wiązać się z dość szerokim zakresem robót. Może bowiem okazać się, że konieczne jest przekopanie sporej części terenu, wyrównanie go, postawienie nowych elementów. Dla przykładu – nie wystarczy przywieźć nową ławkę i postawić ją gdziekolwiek. Trzeba zdecydować, w którym miejscu powinna stać i odpowiednio przystosować teren wokół. Tak, żeby każdy, kto na tej ławce usiądzie, mógł wygodnie odpocząć i cieszyć się piękną zielenią.

Jeśli w grę wchodzi więc przekopanie terenu, konieczne będzie wynajęcie koparki. Specjalistyczny sprzęt wyposażony w łyżkę poradzi sobie na różnych powierzchniach. Pozwoli na wykopanie odpowiedniej wielkości dołu czy też przekopanie sporej części ziemi. Gdy potrzebne jest przywiezienie sporej ilości materiału, wtedy najlepiej zdecydować się na wynajem wywrotki. Taka maszyna umożliwi sprawny i szybki przewóz między innymi materiałów sypkich, jak ziemia czy piasek. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że każda wywrotka pozwala na samoistny rozładunek w miejscu wybranym przez klienta. Można więc transportowane materiały wysypać dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Podnośniki koszowe – sprzęt do prac na wysokościach

Ogrody, parki i działki kojarzą się z jednym podstawowym elementem – są to tereny zielone. To z kolei oznacza, że mieści się tam wiele różnego rodzaju drzew. O nie również warto zadbać przy okazji wiosennych porządków. Może się bowiem okazać, że niektóre gałęzie są zniszczone, spróchniałe – a wtedy mogą być zagrożeniem dla osób, które przechodzą w ich pobliżu.

Prace na wysokościach wymagają jednak odpowiedniego sprzętu, który zapewni maksymalny poziom bezpieczeństwa osobom, które podejmują się takich działań. W tym celu warto rozważyć wynajem podnośników koszowych. Sprawdzają się one przy pracach na wysokości od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu metrów. Można je wykorzystywać zarówno na równym terenie, jak i na nieutwardzonych powierzchniach – choć w tym przypadku konieczny będzie wybór odpowiedniego modelu podnośnika. Dzięki temu można w bezpieczny sposób zająć się pracami na przykład przy przycinaniu gałęzi drzew. Taki sprzęt przyda się również przy remoncie dachu, a zimą – do usuwania śniegu czy sopli z wysokości.

Kontenery na odpady

Wszystkie prace związane z robieniem porządków na terenach zielonych wiążą się z tym, że trzeba w jakimś miejscu zacząć składować odpady. Mogą to być gałęzie, konary, liście, kamienie, ale też na przykład ziemia po wykopaniu dołu. Jeśli porządki wiążą się także z przebudową altanki i innych budynków wokół terenu zielonego, potrzebne będzie również miejsce na składowanie gruzu.

W tym przypadku warto wynająć kontenery na odpady. Są dostępne w wielu różnych wariantach i rozmiarach. To, jaki model najlepiej sprawdzi się przy konkretnych pracach, będzie zależało od tego, jak wiele robót jest w tym miejscu do wykonania. Można wybrać kontenery otwarte lub zamknięte. Pierwsze z nich sprawdzą się, jeśli do uporządkowania będzie sporo elementów o dużych i nierównych wymiarach – jak na przykład konary i gałęzie. Kontenery zamknięte lepiej zdadzą egzamin w sytuacji, gdy chcemy ograniczyć dostęp do odpadów przed intruzami, nie chcemy, żeby ktoś dorzucił tam swoje odpady, bądź są tam rzeczy, które mogą w jakikolwiek sposób być szkodliwe dla ludzi, zwierząt bądź środowiska. Jeśli w planie jest praca na niewielkim terenie, to warto rozważyć torby Big Bag. Zrobione z nylonowych włókien zajmują niewiele miejsca, mogą za to mieć pojemność powyżej tony.