Utrzymanie porządku na dużych powierzchniach to niełatwe zadanie. Nie poradzi sobie z nimi zwykły odkurzacz, taka praca zajęłaby bardzo dużo czasu, zużyła mnóstwo prądu i bardzo wyeksploatowała każde podobne urządzenie. Jeżeli w grę wchodzi wyczyszczenie dużych terenów, warto zastanowić się nad usługą zamiatania mechanicznego. Pozwoli na szybkie przywrócenie porządku i sprawne sprzątanie całej powierzchni.

Zamiatanie mechaniczne – co to takiego

Najprościej rzecz ujmując, jest to sprzątanie dużych powierzchni przy użyciu specjalnych zamiatarek. Na ogół są to urządzenia montowane do miniładowarek CAT albo koparko-ładowarek CAT. To maszyny, które nie potrzebują stałego podłączenia do prądu, jak wiele tradycyjnych odkurzaczy, więc można swobodnie dotrzeć nimi do wielu, również trudno dostępnych miejsc. Wyposażone są na ogół w obrotowe szczotki, które umożliwiają zgarnianie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Te z kolei trafiają później do zbiornika – wewnętrznego bądź zewnętrznego, skąd można je swobodnie usunąć po zakończeniu całej pracy.

Zamiatarki mogą być wyposażone również w dmuchawy zasysające i filtr wylotowy. Dostępne są zarówno zamiatarki pchane, jak i te, które mają zamontowany dodatkowy fotel dla operatora. To, który rodzaj maszyny sprawdzi się najlepiej, będzie zależeć między innymi od tego, jakie powierzchnie muszą zostać nim wyczyszczone i jak duży jest zakres prac.

Do czego służą zamiatarki mechaniczne?

Zamiatarki mechaniczne mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Chętnie wykorzystywane są do sprzątania na przykład po zakończeniu prac na placu budowy, ale także w jej trakcie – kiedy trzeba przygotować teren pod kolejny etap inwestycji.  Wiele firm korzysta z nich także do sprzątania terenów o dużych powierzchniach, także zadaszonych, jak na przykład w halach, magazynach i garażach podziemnych.  

Dzięki wykorzystaniu mechanicznych zamiatarek można w bardzo krótkim czasie doprowadzić duży teren do ładu. Dla przykładu wystarczy zobrazować sobie taką sytuację – garaż podziemny w dużym mieście jest bardzo oblegany przez miejscowych kierowców. Co jakiś czas trzeba jednak przeprowadzić tam gruntowne czyszczenie. Wyłączenie całego garażu na kilka dni sprawiłoby wiele kłopotów kierowcom. Przy użyciu zamiatarki mechanicznej można się z tym uporać w kilka godzin, bez konieczności paraliżowania całego budynku i angażowania dużej grupy pracowników. Podobnie jest na placu budowy. By móc przystąpić do kolejnego etapu prac, konieczne jest przygotowanie i wyczyszczenie terenu. Kilkudniowe sprzątanie może wpłynąć na opóźnienie całej inwestycji, nikt nie chce tracić czasu w ten sposób. Przy użyciu zamiatarek można swobodnie wyczyścić teren i przystąpić do kolejnych prac.  Łatwo takie urządzenia zaobserwować także na ulicach czy chodnikach, kiedy to gminy zlecają uporządkowanie tych miejsc, na przykład po zimie.

Profesjonalny sprzęt, fachowa obsługa

Decydując się na wynajem zamiatarek mechanicznych, warto rozważyć skorzystanie z usług oferowanych przez profesjonalną firmę. Będzie można mieć dzięki temu pewność, że nie tylko wszystkie urządzenia będą mieć ważne i aktualne przeglądy techniczne, a na dodatek zagwarantowana będzie także obsługa sprzętu przez wykwalifikowanego operatora. Dodatkowym atutem jest fakt, że taka firma posiada dobrze wyposażony park maszyn. Dzięki temu można w jednym miejscu wynająć wiele różnych urządzeń, które mogą się przydać w czasie budowy, remontu, nowej inwestycji.

Jeśli w grę wchodzi gruntowne uporządkowanie terenu, może się okazać konieczny wynajem kontenerów, by składować w nich wszystkie odpady, również te o dużych gabarytach. Z tym z kolei będzie się wiązał specjalistyczny transport. Mogą się przydać także różnego rodzaju koparki, wywrotki czy młoty do wyburzania ścian. Każda z tych maszyn musi być sprawna, a operatorzy, którzy je obsługują, powinni posiadać niezbędne uprawnienia. Wynajmując wszystkie sprzęty w jednym miejscu, można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy – a to ważne, z punktu widzenia inwestora.