Żadna budowa nie może się obejść bez profesjonalnego sprzętu. Jeśli w planie mamy jedynie niewielkie przeróbki, małe remonty, na niedużą skalę – będziemy w stanie poradzić sobie prostymi narzędziami, które mamy na stanie. Jednak jeśli podejmujemy się dużej inwestycji, przebudowy czy rozbudowy, konieczne będzie zgromadzenie różnego rodzaju specjalistycznych maszyn. Nie ma potrzeby kupowania każdego z urządzeń z osobna wyłącznie na tę jedną inwestycję. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem maszyn budowlanych.

Koparki, ładowarki – podstawowy sprzęt na budowie

Jednymi z najczęściej wypożyczanych maszyn do inwestycji budowlanych są właśnie koparki i ładowarki. Są pomocne przy wyburzaniu różnych obiektów, zarówno dużych – jak hale czy domy, jak i niewielkich typu altany. Wykorzystywane są do robienia wykopów pod budynki, baseny, instalacje. Ale też do wyrównywania terenu, korytowania i utwardzania dróg.

W zależności od tego, na jakim terenie będzie pracować ten sprzęt, można zdecydować się na różne rodzaje koparek. Kołowe sprawdzą się na równej powierzchni. W przypadku prac na terenie nieutwardzonym, charakteryzującym się sporymi nierównościami, lepiej poradzą sobie koparki gąsienicowe. Koparki wyposażone są w łyżki, w różnych rozmiarach i z dodatkowymi urządzeniami. Można więc znaleźć też takie, które będą wyposażone również w łyżki skarpowe, szalunkowe, jak i w młoty wyburzeniowe. To, które z nich wykorzystać w przypadku konkretnej inwestycji, warto wcześniej skonsultować z firmą, która oferuje wynajem maszyn budowlanych. Doświadczony przedsiębiorca podpowie, z którego rozwiązania najlepiej skorzystać.

Wiertnice, młoty wyburzeniowe

Na budowie potrzebny jest jeszcze szereg innych urządzeń, które mogą się przydać na różnych etapach całej inwestycji. Jeśli w planie jest robienie sporych odwiertów, na przykład pod konstrukcje, słupy lub nasadzenia drzew, warto rozważyć wynajem wiertnic. Mogą zrobić odwierty o średnicy do 900 mm, na głębokość do trzech metrów.

Jeśli w planie jest wyburzanie całych budynków lub pojedynczych ścian, może się okazać, że przydatny będzie wynajem młotów wyburzeniowych. Znacznie usprawniają prace nad burzeniem poszczególnych obiektów. Montowane są na różne rodzaje koparek, dzięki czemu można połączyć wykorzystanie jednego sprzętu do kilku zastosowań.  

Wywrotki, transport HDS

Bardzo istotnym elementem robót budowlanych jest transport. Należy poważnie podejść do tematu przewozu materiałów i maszyn – tak, by wszystko dotarło bezpiecznie i na czas na plac budowy. Do transportu materiałów sypkich, płynnych czy kawałkowych najlepiej sprawdzą się wywrotki. Dostępne są w kilku rozmiarach, w zależności od tego, jakie ilości surowca będą nimi transportowane. W przypadku transportu elementów wielkogabarytowych, czyli na przykład maszyn, dobrze sprawdza się transport HDS, czyli pojazdami wyposażonymi w dźwig hydrauliczny.

Gromadzenie odpadów na budowie – kontenery

Z każdą inwestycją wiąże się jeszcze dodatkowy element – generowane są, często w sporych ilościach, odpady pobudowlane. Należy się więc odpowiednio przygotować także do ich składowania. Można zdecydować się na kontenery otwarte, zamknięte lub torby Big Bag. Wszystko zależy od tego, jak duża jest to budowa i jak wiele odpadów może się w związku z nią pojawić. Kontenery można ustawić w wybranym przez siebie miejscu, nawet na nie do końca równym terenie. Są wykonane z trwałych materiałów, więc nie ma ryzyka, że uszkodzą się w transporcie lub pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Po zakończeniu budowy odpady zostaną wywiezione przez firmę do właściwego punktu zbiórki.

Fachowa obsługa maszyn budowlanych

Wynajem maszyn na budowę to oszczędność finansowa, ponieważ nie trzeba inwestować sporej części kapitału w zakup sprzętu, który po zakończeniu projektu nie będzie nam już potrzebny. To też wygoda, jeśli decydujemy się wynająć maszyny z jednego miejsca. Na dodatek firma, która oferuje takie usługi, zapewnia także profesjonalną obsługę tych maszyn przez wykwalifikowanych operatorów. Takich, którzy mają odpowiednie uprawnienia, ale też doświadczenie w tego typu pracach.