Podnośniki koszowe pozwalają w bezpieczny sposób wykonać wiele prac, które z powodu wysokości mogą być niebezpieczne i trudne w realizacji. W jakich sytuacjach sprawdzają się zwyżki? Czy można pożyczyć podnośnik koszowy? To pytania, na które znajdziesz odpowiedź w tym artykule. 

Co to jest podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy, znany również jako zwyżka, jest to pojazd przeznaczony do podnoszenia osób lub materiałów na wysokość. Taki samochód wykorzystywany jest zwykle do pracy na wysokości lub dostępu do trudno dostępnych obszarów. Podnośnik koszowy składa się z platformy lub kosza, który może być podniesiony i opuszczony za pomocą układu hydraulicznego, elektrycznego lub mechanicznego. Samochody te zapewniają bezpieczny dostęp do wysokich obszarów, zwiększając efektywność i bezpieczeństwo pracowników. 

Kosze i platformy zawsze są wyposażone w barierki bezpieczeństwa, dzięki czemu każdy z pracowników działających na wysokości może do prac wykorzystywać 2 ręce bez niebezpieczeństwa upadku. Podnośniki koszowe muszą być wyposażone we wsporniki, które stabilizują pojazd w czasie, kiedy prowadzone są prace na wysokości. 

Na rynku dostępne są zwyżki o zróżnicowanych parametrach technicznych. Wśród nich znajdują się zwyżki osadzone na podwoziach samochodów dostawczych lub ciężarowych. Podnośniki koszowe posiadają wysięgniki, które podnoszą kosz lub platformę na wysokość maksymalną od 16 do ponad 60 metrów. 

Jakie prace można realizować przy pomocy podnośników koszowych?

Podnośniki koszowe są wykorzystywane do wielu różnych zadań, które wymagają dostępu do wysokości lub trudno dostępnych obszarów. Sprawdzają się doskonale podczas realizacji prac budowlanych. Z ich pomocą wykonuje się montaż i naprawy dachów, elewacji, fasad, okien, a także instalacje systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Można je wykorzystać również do prac wykończeniowych i malarskich, które realizowane są na wysokościach. Zwyżki doskonale zdają egzamin w działaniach związanych z utrzymaniem zieleni. Dzięki stabilnemu koszowi, w którym operator ma wolne dwie ręce, przycinanie drzew, pielęgnacja roślinności i inne prace ogrodnicze wymagające dostępu do wysokich drzew lub trudno dostępnych obszarów przebiegają bezpiecznie i szybko. 

Podnośniki koszowe sprawdzają się także przy wykonywaniu prac konserwacyjnych typu naprawa i konserwacja linii elektrycznych, instalacji oświetleniowych, systemów alarmowych i innych elementów infrastruktury miejskiej położonej na wysokości. Zwyżki wykorzystywane są też podczas prac naprawczych. Dzięki nim naprawa dachów, rynien, okien zlokalizowanych wysoko nad ziemią z trudnym dostępem wykonywana jest bezpiecznie i szybko. 

Podnośniki koszowe sprawdzają się nie tylko w branży budowlanej, remontowej czy utrzymania zieleni. Można je stosować także w pracach przemysłowych związanych z inspekcjami przemysłowych instalacji, naprawą maszyn i urządzeń oraz montażem i demontażem konstrukcji przemysłowych. Powszechnie wykorzystuje się je w branży reklamowej do instalacji i naprawy billboardów, reklam świetlnych oraz innych nośników reklamowych znajdujących się na wysokościach. Dzięki swojej wszechstronności i możliwości bezpiecznej pracy na wysokości zwyżki wykorzystują również filmowcy. 

Wynajmij podnośnik koszowy do prac na wysokościach

Prace na wysokościach rzadko stanowią główny dziedzinę działalności firm budowanych, utrzymania zieleni czy porządkowych. Zazwyczaj prace na wysokościach są jedynie elementem dodatkowym oferty takich przedsiębiorców. Jednocześnie podnośniki koszowe, jako pojazdy specjalistyczne, są drogie w zakupie i utrzymaniu. Dlatego warto korzystać z możliwości wynajmu zwyżek. To pozwala na rozszerzenie oferty firmy o kolejne poszukiwane na rynku usługi. 

Podnośnik koszowy można pożyczyć w specjalistycznych firmach zajmujących się wynajmem maszyn budowlanych — takich jak AVIO-STAR. U nas znajdziesz szeroki wybór różnorodnych zwyżek, które zapewnią Twojej firmie możliwość bezpiecznej pracy na różnej wysokości. Nasze pojazdy są systematyczne konserwowane i podlegają surowym standardom w zakresie utrzymania ich w doskonałym stanie technicznym. Co więcej, pożyczając podnośnik koszowy nie musisz szukać operatora — udostępniamy Ci zwyżkę wraz z kierowcą i doświadczonym operatorem, który posiada odpowiednie uprawnienia. Podnośnik koszowy możesz wynająć na określony czas, dzięki czemu zapłacisz wyłącznie za okres korzystania z pojazdu. W ten sposób zoptymalizujesz wydatki i przyspieszysz zaplanowane prace. Co ważne, wynajem podnośników koszowych skierowany jest zarówno do przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.