Zima to szczególny czas dla zarządców i właścicieli nieruchomości. Wraz z chłodną porą roku dochodzą im obowiązki wynikające z konieczności odpowiedniego utrzymania dróg, chodników oraz zabezpieczenia obiektu przed zalegającym śniegiem i lodem. Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości i zarządcy w okresie zimowym? I jak usprawnić proces utrzymania porządku na nieruchomości? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości zimą

Obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w Polsce w okresie zimowym obejmują wiele działań związanych z utrzymaniem nieruchomości i zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowników. Właściciel lub zarządca nieruchomości jest zobowiązany do usuwania śniegu i oblodzeń z chodników, dróg dojazdowych i innych powierzchni, które są dostępne dla użytkowników nieruchomości. Warto jednocześnie wspomnieć, że terminy i częstotliwość usuwania śniegu mogą być regulowane przez lokalne przepisy. W przypadku oblodzeń właściciel lub zarządca nieruchomości powinien również posypywać chodniki i drogi dojazdowe solą, piaskiem lub innymi środkami, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu pieszych i pojazdów. Jednocześnie właściciel nieruchomości powinien dbać o regularną kontrolę stanu dachu i usuwać nadmiar śniegu, który może prowadzić do zagrożenia osuwaniem się śniegu lub topnieniem na skutek ocieplenia. Znaczenie ma także usuwanie sopli wiszących na dachach i okapach, które mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów. Właściciel lub zarządca nieruchomości powinien monitorować ich obecność i usuwać w miarę potrzeby.

Zimą, podczas krótszych dni właściciel lub zarządca nieruchomości powinien zadbać o odpowiednie oznakowanie oraz oświetlenie nieruchomości i przestrzeni ogólnodostępnych, aby zapewnić bezpieczeństwo w okresie zimowym.

Obowiązki te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników nieruchomości oraz zachowanie właściwego stanu technicznego budynków i infrastruktury w okresie zimowym. Niewykonanie tych obowiązków może skutkować nie tylko zagrożeniem dla osób korzystających z nieruchomości, ale także konsekwencjami prawno-finansowymi. Warto również pamiętać, że wymogi i przepisy mogą różnić się w zależności od lokalizacji, dlatego zawsze warto sprawdzić obowiązujące przepisy w danej gminie czy mieście.

Jak usprawnić utrzymanie porządku na nieruchomości zimą?

Do usuwania śniegu na drogach i chodnikach warto wykorzystać odpowiednie maszyny — na przykład koparki i minikoparki wyposażone w pług. W ten sposób odśnieżanie będzie przebiegać szybko i sprawnie. Co więcej, zgarnięty śnieg nie musi być magazynowany na terenie nieruchomości. W każdym mieście i gminie wyznaczone są miejsca, gdzie można go bezpiecznie wywozić i składować. Wtedy należy skorzystać także z wywrotki, która będzie najlepszym pojazdem do wywiezienia śniegu. W taki sposób możesz odśnieżać nie tylko drobi czy chodniki, ale także parkingi. 

Gdzie magazynować piasek i inne substancje przeznaczone do posypywania chodników czy dróg? Jeśli planujesz przechowywać duże ilości takich materiałów sypkich wypróbuj kontenery. Duże nylonowe woki typu Big Bag pomieszczą do 1 m3. Kontenery stalowe dostępne są o pojemnościach od 4 do 36 m3. Taki zapas wystarczy na całą zimę dla Twojej firmy na odpowiednie utrzymanie chodników, dróg i placów zimą. Warto dodać, że kontenery muszą być wywożone za pomocą hydraulicznych dźwigów samochodowych, które mogą przewozić, załadowywać i rozładowywać ciężkie i wielogabarytowe przedmioty.

W przypadku śniegu zalegającego na dachach oraz sopli można skorzystać z podnośników koszowych. Pojazdy takie wyposażone są w podnoszony kosz, który umożliwia bezpieczne prace na wysokościach. Dzięki niemu szybko usuniesz zalegający na dachu śnieg oraz wiszące sople. 

Czy maszyny pomocne do utrzymania porządku zimą można wynająć?

Wynajem maszyn takich jak koparki, ładowarki, podnośniki koszowe czy ciężarówki z dźwigiem hydraulicznym mona pożyczyć w firmach specjalizujących się w wynajmie maszyn i pojazdów budowlanych. Firmy takie oferują duży wybór zróżnicowanych maszyn, dzięki czemu z łatwością dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb. Co więcej, nie musisz szukać operatora do obsługi takiego sprzętu. Wraz z wybranym pojazdem korzystasz z usług doświadczonego operatora posiadającego wszystkie niezbędne uprawnienia do obsługi wybranego sprzętu. 

Co więcej, pojazd lub maszynę możesz wynająć na określony czas, dzięki czemu eliminujesz problem dużych nakładów finansowych. Maszyny te podlegają systematycznym przeglądom technicznym, dzięki czemu są zawsze gotowe do pracy.