Jak przygotować ogród, działkę czy duży teren zielony na zimę? Jakie prace należy wykonać, aby rośliny miały optymalne warunki do szybkiego rozwoju wiosną? Gdzie przechowywać odpady, które powstają w trakcie jesiennych porządków? Dowiedz się, jak zorganizować pracę, aby przebiegała szybko i sprawnie. 

Przygotowanie ogrodów, działek, parków do zimy

Przygotowanie terenu zielonego do zimy jest istotne, aby utrzymać zdrowie roślin i ogólny stan terenu w okresie zimowym oraz ułatwić jego odnowienie wiosną. W ramach prac jesiennych warto wykonać kilka prac, które pozwolą na uporządkowanie działki, ogrodu czy terenu zielonego tak, aby przygotować rośliny do dynamicznego wzrostu wczesną wiosną. 

Wśród zadań, jakie powinno wykonać się na terenie zimowym, warto zacząć od koszenia trawy i zbierania liści. Należy pamiętać, że zalegające liście mogą zasłaniać trawę i prowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli na działce, w ogrodzie masz drzewa i krzewy, warto przyciąć je przed zimą. Usunięcie martwych gałęzi i przycięcie gałęzi, które mogą łamać się pod ciężarem śniegu lub lodu, pomoże uniknąć szkód. Jesienią również trzeba zadbać o dostarczenie roślinom nawozów, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze na zimę. Nawożenie jesienne może pomóc roślinom przetrwać okres zimowy i wrócić do życia wiosną w lepszym stanie. Przed zimą należy także wykonać prace związane z ochroną roślin wrażliwych na mróz. Jeśli masz rośliny wrażliwe na niskie temperatury, takie jak różne gatunki kwiatów czy krzewów, możesz je okryć specjalnymi tkaninami lub matami ochronnymi. To pomoże zapobiec uszkodzeniom przez niskie temperatury. Jesienią warto również dokładnie zbadać rośliny i zidentyfikować ewentualne szkodniki lub choroby. W miarę możliwości zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin przed zimą. Jeśli masz w ogrodzie rośliny w doniczkach, musisz  pamiętać, że są one bardziej narażone na mrozy. Dlatego warto umieścić je w miejscu chronionym lub zabezpieczyć donice przed niskimi temperaturami.

Przygotowując ogród na nadejście zimy, nie można zapomnieć także o elementach małej architektury czy meblach ogrodowych. Jeśli na działce masz fontanny, oczka wodne upewnij się, że są one odpowiednio oczyszczone i wyłączone przed nadejściem mrozów. Zamarznięta woda może uszkodzić instalacje. Warto także zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą. Najlepiej jest przenieść je do schowka lub garażu, ale jeśli nie masz takiej możliwości, przykryj je specjalnymi pokrowcami ochronnymi. Przygotuj również narzędzia ogrodowe. W tym celu upewnij się, że są one czyste i gotowe do użycia wiosną. Oczyść je, naostrz noże i odpowiednio je zabezpiecz.

A może warto wyburzyć stare i zniszczone altany?

Jeśli na terenie działki, ogrodu czy terenu zielonego masz starą altanę, warto ją usunąć właśnie jesienią. W ten sposób przygotujesz teren pod nowe uprawy lub nowy budynek, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas, którego będziesz potrzebował wiosną na pielęgnację ogrodu. Aby prace rozbiórkowe posuwały się szybko, warto skorzystać z cięższych maszyn, które błyskawicznie rozprawią się z wyburzeniem budowli. Możesz wykorzystać młoty wyburzeniowe lub koparki, które w kilka godzin lub dni usuną budynek, a Ty będziesz mógł przygotować powstały w ten sposób wolny teren pod inne prace na wiosnę. 

Warto pamiętać, że młoty wyburzeniowe, koparki czy ładowarki możesz wypożyczyć. Na rynku dostępne są firmy, które specjalizują się w wynajmie maszyn budowlanych tego typu. Co ważne, sprzęt możesz pożyczyć na czas realizacji wyburzenia — na jeden lub kilka dni. W ten sposób za niewielką opłatą szybko zrealizujesz zaplanowane prace. 

Kontenery na odpady — konieczność przy dużych pracach porządkowych

Jeśli jesienne porządki w ogrodzie generują dużą ilość odpadów, warto zdecydować się na wynajem kontenera na odpady. Dotyczy to zarówno typowo porządkowych prac, jak i tych związanych z wyburzeniem obiektów. 

Wielkość kontenera możesz dobrać do własnych potrzeb. Na rynku dostępne są stalowe kontenery na odpady o pojemnościach od 3 do 36 m3. W ten sposób zgromadzisz w nich wszystkie śmieci powstałe podczas porządków. Jeśli zakładasz, że odpadów będzie mniej, możesz skorzystać z tzw. Big Bagów — czyli dużych nylonowych toreb, które pomieszczą nawet do 1 m3 śmieci. Co ważne, wraz z wynajęciem kontenera na odpady możesz skorzystać z usługi wywozu zapełnionych zasobników. To także zorganizujesz w firmie, od której pożyczyłeś kontener.