Nie każdy lubi zimę, ale każdy – w mniejszym lub większym zakresie – do niej się przygotowuje.  Zaczynając od wymiany garderoby, przez przystosowanie samochodu do zmiennych warunków pogodowych, po zabezpieczenie terenu wokół domu. I, choć aura płata czasem figle, trzeba liczyć się z tym, że razem z zimą mogą przyjść opady śniegu. A w związku z tym do listy obowiązków trzeba będzie dopisać również odśnieżanie.

Kto i gdzie musi odśnieżać

Kwestie usuwania śniegu są uregulowane prawnie. Odpowiada za to właściciel i administrator posesji. To oni muszą pilnować, by chodniki czy drogi dojazdowe do ich terenu były przejezdne. Muszą zadbać także o regularne usuwanie pokrywy śnieżnej i sopli z dachów, nie tylko ze względu na wygodę odwiedzających ten teren, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Znane są przecież przypadki, kiedy konieczne było nawet zamykanie konkretnych budynków z powodu zbyt dużego obciążenia dachu śniegiem. Nie można tego lekceważyć, ponieważ niestosowanie się do tych przepisów może grozić karą grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Dlatego warto wiedzieć, jak zabrać się za odśnieżanie jeszcze zanim spadną pierwsze płatki  białego puchu. Jeśli wiemy, że sami nie będziemy w stanie sobie z tym poradzić, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które świadczą tego typu usługi.

Firmy zajmujące się odśnieżaniem

Często się mówi, że zima potrafi zaskoczyć drogowców. Jednak wiele przedsiębiorstw jest do tego doskonale przygotowanych. Należą do tego między innymi firmy, które fachowo zajmują się usuwaniem pokrywy śnieżnej. Dzieje się tak choćby dlatego, że sprzęt, z którego korzystają, jest dostępny przez cały rok. W przypadku wywozu dużych ilości śniegu może być konieczne zaangażowanie koparek i/bądź wywrotek, które na co dzień sprawdzają się w transporcie, na budowach i przy porządkowaniu terenów. Do odśnieżania mogą być wykorzystywane również podnośniki koszowe, w pewnych przypadkach zamiatarki lub nawet transport HDS – jeśli będzie to wymagać skomplikowanego transportu.

Kłopotliwy śnieg i sople na dachach

Niewątpliwie, jednym z trudniejszych elementów do utrzymania w ładzie i porządku w czasie zimy jest dach. Może się z pozoru wydawać, że przecież płatki śniegu są lekkie, więc nie powinny stanowić dużego problemu. Jednak im śniegu jest więcej, tym więcej będzie ważyć. Szacuje się, że na jednym metrze kwadratowym powierzchni mocno ubity śnieg może osiągać wagę nawet kilkudziesięciu kilogramów. W takim przypadku usunięcie pokrywy może być już dość kłopotliwe. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą prace na wysokościach. W takich przypadkach mogą się przydać między innymi maszyny wyposażone w podnośniki koszowe. Tak zwane zwyżki mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu metrów w górę – w zależności od tego, na jakiej wysokości będziemy potrzebowali usunąć śnieg lub sople. Samochody wraz z wysięgnikiem są dostosowane do różnego typu powierzchni, także można z nich skorzystać również na bardzo nierównych terenach.

Wybierz usługi profesjonalistów

Odśnieżanie to czasem tylko z pozoru proste zadanie. Niejednokrotnie wymaga sporego zaangażowania, odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w tym zakresie. Dzieje się tak między innymi w przypadkach prac na nierównym terenie, z wieloma przeszkodami lub na dużych wysokościach. Warto wtedy skorzystać z usług fachowej firmy, która profesjonalnie zajmuje takimi pracami. Eksperci doradzą, które maszyny najlepiej się sprawdzą, zapewnią też odpowiednią obsługę przez wykwalifikowanych operatorów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na przykład usuwanie dużych sopli z wysokości przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Firma zajmie się także zgromadzeniem i wywiezieniem dużych ilości śniegu – tak, by nie były dodatkową przeszkodą i nie utrudniały poruszania się po okolicy. W grę wchodzi również odśnieżanie chodników, dróg dojazdowych do domów i instytucji, jezdni czy każdego innego rodzaju powierzchni, na jakiej będziemy potrzebować usunięcia pokrywy śnieżnej.