Zima to szczególna pora roku wymagająca dużego wysiłku organizacyjnego od zarządców, którzy zobowiązani są do utrzymania porządku związanego z opadami śniegu i mrozem. Jakie zatem obowiązki ma zarządca i jakiego sprzętu potrzebuje, aby spełnić wymagania stawiane w polskim prawodawstwie.

Odśnieżanie – obowiązek zarządcy

Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek dbać o działkę i jej najbliższe otoczenie także, a może nawet szczególnie zimą. Obowiązki te reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2005 Nr236 poz. 2008 z późniejszymi zmianami). Dotyczy to przede wszystkim obowiązku usuwania śniegu i błota pośniegowego z dróg i chodników znajdujących się na terenie osiedla i w jego najbliższym sąsiedztwie.

Odśnieżanie chodników, dróg czy parkingów osiedlowych to nie jedyny obowiązek zarządców. Zgodnie z prawem budowlanym osoba zarządzająca obiektem musi także usuwać sople, nawisy lodowe czy śnieg na dachu.

Określony w prawie obowiązek zarządców w zakresie utrzymania porządku i czystości wiąże się z odpowiedzialnością za ewentualne szkody spowodowane nieprawidłowym utrzymaniem chodników i dróg zimą. Zarządcy muszą się liczyć z faktem, że poniosą odpowiedzialność cywilną za wszelkie wypadki, stłuczenia czy złamania spowodowane upadkiem na nieodśnieżonym chodniku czy drodze.

Podobna sytuacja odnosi się do skutków związanych z nieprawidłowym odśnieżaniem dachów czy usuwaniem sopli. W Polsce zdarzały się już katastrofy budowlane spowodowane zaleganiem na połaci dachowej zbyt grubej pokrywy śnieżnej. Dlatego też tak istotne jest systematyczne usuwanie zalegającego śniegu, którego może nie utrzymać konstrukcja budynku.

Jakie maszyny będą potrzebne do odśnieżania i utrzymania porządku

Problem utrzymania porządku zimą jest dodatkowym obciążeniem dla każdego zarządcy nieruchomości. Dotyczy to zarówno właścicieli domków jednorodzinnych, jak i osób zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi czy budynkami stanowiącymi własność spółdzielni mieszkaniowych. Zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt staje się kluczowe szczególnie w przypadku dużych obszarów przynależnych do obiektów wielorodzinnych.

Do odśnieżania dróg i parkingów nieocenione będą koparki wyposażone w stosowne pługi, przystosowane do odgarnięcia zalegającej pokrywy śnieżnej. Na mniejszych obszarach lub na chodnikach sprawdzą się minikoparki także wyposażone w pług. Co więcej, koparki z powodzeniem mogą usunąć zalegający śnieg także za pomocą łyżek i przełożyć go w miejsce przeznaczone do gromadzenia śniegu.

Innym problemem jest odśnieżanie dachów oraz usuwanie sopli. Tu potrzebne są inne maszyny. Polecamy szczególnie podnośniki teleskopowe, które z łatwością dosięgną dużych wysokości umożliwiając usuwanie wiszących sopli lub usunięcie nagromadzonego śniegu na płaskich dachach budynków.

Maszyny do utrzymania zimowego dróg, chodników i dachów najlepiej wynająć w sprawdzonej firmie, która gwarantuje nie tylko sprawność pojazdów, ale także doświadczonych operatorów. W efekcie cała usługa realizowana jest przez specjalistów, którzy sprawnie usuną śnieg z dróg, chodników czy dachów. Co więcej, do odśnieżania dachu może być niezbędna doświadczona i wyposażona w odpowiednie certyfikaty ekipa, która ma uprawnienia do pracy na wysokościach.

Nie tylko maszynowe odśnieżanie ma znaczenie

Oprócz maszyn, warto zaopatrzyć się w środki sprzyjające usuwaniu śniegu i rozpuszczaniu pokrywy lodowej. Każdy zarządca musi wiedzieć, że nie może stosować dowolnych substancji, które zabezpieczą ulice i chodnik przez lodem i śniegiem. Szczegółowy wykaz środków przeznaczonych do posypywania dróg i chodników określony został w rozporządzeniu w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach (Dz.U. 2005 Nr 230, poz. 1960).  Do zastosowania dopuszczono m.in. sól drogową, chlorek wapnia, mieszankę piaskowo-solną czy piasek do likwidacji gołoledzi, które doskonale sprawdzą się w walce z gołoledzią, oblodzeniem czy zalegającą pokrywą śnieżną.  

Wynajmując sprzęt do usuwania śniegu warto skorzystać z usług firmy, która także prowadzi sprzedaż i zapewnia transport środków do właściwego utrzymania dróg i chodników.