Samowystarczalność czy też funkcjonalność to bardzo pożądane cechy maszyn i urządzeń. Optymalizacja, minimalizacja kosztów i zużycia zasobów przyświecają obecnie poszukiwaniu nowych rozwiązań w przedsiębiorstwach właściwie we wszystkich istniejących branżach. W tę filozofię funkcjonowania firm doskonale wpasowują się hydrauliczne dźwigi samochodowe.

Dotyczy to również firm budowlanych oraz transportowych, które muszą borykać się z ogromną konkurencją na współczesnym rynku. Wyzwaniem w ich codziennej działalności jest przede wszystkim logistyka. Wykonanie wielu zleceń wymaga od firmy przemieszczania się na duże odległości wraz ze swoim sprzętem oraz załogą. Z drugiej strony, realizacja usług również wymaga czynności związanych z transportem:

  • materiałów budowlanych;
  • surowców budowlanych;
  • przemieszczanie materiałów na wyższe kondygnacje;
  • odpadów (gruzu, odpadów zielonych, styropianu, piachu itp.).

To wszystko stanowi nie lada wyzwanie, tym bardziej, że jest realizowane praktycznie codziennie. Korzystanie z konwencjonalnych rozwiązań, czyli z ciężarówki o określonej ładowności oraz osobnych żurawi, ładowarek itp. nie jest optymalnym rozwiązaniem ze względu na marnotrawienie czasu, zasobów ludzkich oraz finansowych.

Te same czynności mogą być w 100% wykonane przez specjalistyczny pojazd ciężarowy typu HDS, który posiada własną dźwignicę pozwalającą na bardzo sprawne przewóz dowolnych towarów i ich załadunek oraz rozładunek. Współczesne modele pojazdów pozwalają właściwie na transport dowolnego ładunku, bez względu na jego kształt, rodzaj, konsystencję itp. Oczywiście, są pewne granice wynikające z dostępnej pojemności oraz nośności ciężarówki. Niemniej jednak, właściwie dobrana ciężarówka HDS może wykonać ogromną pracę np. na placu budowy.

Firmy budowlane – trudne warunki pracy

Podstawowym problemem dla pojazdów pracujących na budowach jest stan nawierzchni, po której się poruszają. Naturalnym faktem jest to, że na placach budowy nie ma wyasfaltowanych czy nawet utwardzonych dróg. Nie powinniśmy się jednak tym przejmować, ponieważ wysokiej jakości ciężarówka z zamontowaną dźwignicą jest w stanie pokonać takie trudności, dzięki dużej mocy silnika, dobremu zawieszeniu oraz niezawodnym oponom. W takim trudnym, nieutwardzonym obszarze doskonale sprawdzają się HDS-y terenowe. Napęd na cztery koła pozwala na sprawne poruszanie się ciężkich samochodów nawet na grząskiej nawierzchni. Ten rodzaj pojazdów zdecydowanie polecany jest także do prac wykonywanych w lasach czy na polach.

Kiedy wybrać HDS-y szosowe

W sytuacji, kiedy ciężarówka poruszać się będzie po drodze utwardzonej lub asfaltowej warto skorzystać z usług szosowych hydraulicznych dźwigów samochodowych. Pojazdy te mają takie samo zastosowanie, co HDS-y terenowe, jednak posiadają napęd na jedną oś, która wystarcza w łatwym manewrowaniu na utwardzonych nawierzchniach. Zamawiając ciężarówkę z dźwigiem do realizacji zadań w takim terenie oszczędzasz na kosztach eksploatacyjnych pojazdu (potrzebuje mniej paliwa do przejechania takiej samej odległości). W ten sposób wszelkie wykonane prace zyskują na konkurencyjności.

Możliwości techniczne ciężarówek z HDS oraz ich parametry wydajnościowe pozwalają na swobodne korzystanie z nich praktycznie na wszystkich dostępnych powierzchniach i drogach, niezależnie od warunków atmosferycznych. W przypadku zaśnieżonej nawierzchni możliwe jest zastosowanie łańcuchów rozwiązujących ten problem. Moc rzędu 300 – 400 KM oraz napęd na dwie lub więcej osi są nie tylko wygodne, ale przede wszystkim efektywne. Co więcej, wszystkie rodzaje HDS-ów mogą być wykorzystywane nie tylko do transportu, rozładunku i załadunku dużych, wielkogabarytowych i ponadnormatywnych towarów, ale także do innych prac – to uzależnione jest od wyposażenia. HDS-y z podnośnikiem koszowym sprawdzą się w pracach na wysokościach – montażu reklam, naprawie oświetlenia, a zimą w odśnieżaniu dachów budynków i usuwaniu sopli. HDS-y terenowe sprawdzają się także jako koparki, kiedy to do ramienia dźwigu dołączone są specjalne łyżki z zębami czy maszyny wyburzeniowe zaopatrzone w specjalny młot.