Wielu właścicieli różnego rodzaju budynków zastanawia się nad tym, jak zmniejszyć bieżące koszty wynikające z utrzymania obiektu. Jednym z nich jest termomodernizacja. Polega ona na dostosowaniu budynku pod kątem mniejszego zużycia energii cieplnej. Jednak zanim będzie to realną oszczędnością w codziennym funkcjonowaniu, trzeba przeprowadzić niezbędny remont. Termomodernizacja obejmuje bowiem między innymi docieplenie ścian i stropów, wymianę okien czy wymianę systemów grzewczych. A skoro ma być remont, to będą się gromadzić także odpady budowlane. O ich odpowiednim zagospodarowaniu należy pomyśleć już na samym początku całej inwestycji.

Gromadzenie odpadów na budowie

Nawet jeżeli ktoś zakłada tylko niewielki remont w swoim domu czy mieszkaniu, to musi się liczyć z tym, że prace będą generować odpady budowlane. Jeżeli w grę wchodzi termomodernizacja budynku, to będzie ich zdecydowanie więcej, niż w przypadku niewielkiego remontu typu malowanie. Zwłaszcza, jeśli wiąże się to na przykład z początkową wymianą okien, drzwi, czy zmianą systemów grzewczych. To, o  czym należy również pamiętać to fakt, że wiele z tych odpadów nie podlega standardowej segregacji. Nie można ich więc składować w tym samych miejscach, co odpady komunalne. Zresztą, gdyby na przykład każdy z sąsiadów postanowił nagle wszystkie śmieci poremontowe umieścić w osiedlowej wiacie, to szybko okazałoby się, że brakuje w niej miejsca na tak zwane śmieci komunalne. A i te śmieci, które zostaną tam złożone, nie będą się nadawać do dalszego recyklingu. Dlatego też do tematu gromadzenia odpadów na budowie trzeba podejść poważnie i należy zaplanować to odpowiednio wcześnie.

Kontenery na odpady

Na budowach i przy remontach, również w przypadku przeprowadzania termomodernizacji, najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kontenery na odpady. Ich dużym atutem jest fakt, że mogą pomieścić naprawdę wiele odpadów – są zresztą dostępne w różnych rozmiarach i mogą mieć różną pojemność. Można więc dostosować kontener pod względem wielkości do skali planowanego remontu. Wyróżnia się dwa podstawowe typy kontenerów – zamknięte oraz otwarte. Pierwsze z nich są, jak sama nazwa wskazuje, zamykane specjalną plandeką, czasem pokrywą. Stanowi to konkretne zabezpieczenie tego, co wewnątrz kontenerów jest składowane. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku, gdy wiadomo, że trzeba będzie w nim zgromadzić różnego rodzaju śmieci, które mogą być szkodliwe – zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Można więc umieścić tam elementy po starych systemach grzewczych czy potłuczonych oknach. Jeżeli jednak nie ma potrzeby takiej dodatkowej ochrony, można z powodzeniem zdecydować się na kontener otwarty, który pomieści jeszcze więcej odpadów. Nie ogranicza go bowiem żadna górna pokrywa.

Każdy z rodzajów kontenerów jest wykonany z trwałych materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą więc stać na dworze, o różnych porach roku, o różnych porach dnia i nocy. Nie muszą stać także na idealnie równej powierzchni. To bardzo duża wygoda, zwłaszcza na placu budowy, gdzie wyrównywanie nawierzchni nastąpi dopiero w kolejnym etapie inwestycji.

Torby Big Bag

Rozwiązaniem, które często stosowane jest także przy remontach, w tym przy termomodernizacjach, są torby big bag na odpady budowlane. Ich największym atutem jest to, że zajmują bardzo mało miejsca, a mogą pomieścić nawet powyżej tony śmieci remontowych. Jednocześnie są wykonane z trwałych włókien nylonowych, dzięki czemu nie ma ryzyka, że szybko się rozerwą. Można więc swobodnie pozbyć się wszystkich odpadów remontowych w szybki i pewny sposób.

Wybierz profesjonalistów

Decydując się na przeprowadzenie termomodernizacji w swoim budynku warto zdecydować się na usługi fachowej firmy, która podpowie, jak rozwiązać problem gromadzenia odpadów poremontowych. Przeanalizuje, jaka będzie skala tej inwestycji i pomoże dobrać do tego optymalne rozwiązania. Świadczy także usługi wywozu tych odpadów – o czym również należy pamiętać na etapie planowania przebudowy. Po to, by śmieci były wywiezione we właściwe miejsce i nie stanowiły żadnego dodatkowego problemu.