Zagospodarowanie odpadów poremontowych i budowlanych to jeden z podstawowych elementów planowania inwestycji. Kwestie wynajmu kontenerów na odpady oraz systemu ich odbioru i opróżniania należy dokładnie zaplanować już na samym początku prac.

Rodzaje kontenerów na odpady

Pierwsze, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kontenerów to fakt, jak duża jest planowana inwestycja czy remont. To bezpośrednio przełoży się na ilość odpadów, które będzie się gromadzić. Łatwo to sobie zobrazować – inny zakres śmieci poremontowych będzie powstawać w momencie stawiania nowej ściany w budynku, a zupełnie inny, gdy w grę wchodzi rozbiórka całych obiektów. Dlatego właśnie najlepiej na tym etapie zdecydować, jakich rozmiarów kontenery wybrać, a także jak wiele będzie ich potrzebna. W przypadku drobnego remontu jeden kontener w zupełności wystarczy, ale w sytuacji dużej i skomplikowanej inwestycji należy już myśleć o zdecydowanie większej liczbie zasobników. 

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas wynajmu kontenerów to fakt, czy ma być on zamknięty czy otwarty. By łatwiej było podjąć taką decyzję, należy przeanalizować, co konkretnie będzie w nich składowane. Jeżeli będą to odpady, które mogą być w jakikolwiek sposób szkodliwe – na przykład przez ostre elementy lub szkodliwe substancje, na przykład stare lakiery – wtedy pod uwagę warto wziąć kontenery typu zamkniętego. Można je w łatwy sposób zabezpieczyć, również przed intruzami. Nie będzie więc ryzyka, że ktoś będzie chciał dorzucić swoje odpady do tego zasobnika lub będzie chciał coś z nich wyciągnąć. Jeżeli jednak planuje się składowanie odpadów o dużych rozmiarach, a jednocześnie takich, które są w zupełności bezpieczne, wtedy można zdecydować się na kontenery typu otwartego. Ten rodzaj zasobników sprawdza się między innymi w momencie, gdy do uprzątnięcia są różnego rodzaju odpady naturalne, takie jak gałęzie, konary, liście przy jesiennych porządkach. Atutem takich kontenerów jest fakt, że mają znacznie większą pojemność niż te typu zamkniętego – nie mają bowiem dodatkowego ograniczenia w postaci górnej ścianki.

Zalety kontenerów na odpady

Dla kogoś, kto po raz pierwszy będzie podejmował się większej inwestycji lub dużego remontu – które będą się wiązały ze sporymi ilościami odpadów – może się wydawać zastanawiające, czy rzeczywiście konieczne jest organizowanie gromadzenia śmieci właśnie w ten sposób. Warto więc wziąć pod uwagę to, jakie atuty ma wynajem kontenerów na odpady. Przede wszystkim, śmieci są przechowywane w bezpieczny sposób, są też składowane w jednym miejscu. Nie przeszkadzają więc w dalszej pracy. Ponadto, są wykonane z trwałych materiałów, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Można też postawić je w wielu różnych miejscach, również na nie do końca równej powierzchni. 

Ważnym elementem jest także to, że firma, która zajmuje się wynajmem kontenerów gwarantuje ich transport – zarówno na miejsce, gdzie jest planowana inwestycja, jak i późniejsze ich wywiezienie, łącznie z przewozem śmieci do odpowiedniego punktu zbiórki. Dzięki temu można mieć pewność, że odpady poremontowe trafią we właściwe miejsce i nie będą w żaden sposób zagrożeniem dla środowiska.

Zaufaj profesjonalistom

Decydując się na wynajem kontenerów na odpady, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, która zajmuje się tym na co dzień. Jej pracownicy pomogą wybrać, który rodzaj kontenerów w konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej, a także jaka liczba zasobników będzie potrzebna. Dodatkowym atutem oferty jest fakt, że tego typu przedsiębiorstwa często dysponują także całym parkiem maszyn budowlanych. Można więc w jednym miejscu znaleźć wszystkie urządzenia, które będą potrzebne do realizacji budowy czy remontu. Co ważne, firma specjalizująca się w wynajmie maszyn budowlanych zawsze wynajmuje sprzęt wraz z wykwalifikowanym operatorem, który posiada wszystkie niezbędne uprawnienia pozwalające na jej obsługę.