Jak gromadzić odpady pobudowlane? Czy można korzystać z kontenerów do składowania odpadów gabarytowych lub sypkich? Jakie kontenery sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach? 

Jakie są dostępne na rynku kontenery na odpady?

Kontenery to duże zasobniki, które mogą pomieścić dużą pojemność różnorodnych odpadów. W ofercie rynkowej znajdziesz kontenery o pojemności 1 m3, czyli tak zwane Big Bagi. Są one wykonane z wytrzymałych włókien nylonowych, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymają udźwig do 1 tony materiałów. Ich zaletą jest to, że przed wypełnieniem wyglądają jak normalne duże torby. Są lekkie i łatwe do przenoszenia. Dopiero po wypełnieniu wymagają specjalistycznego samochodu typu HSD do załadunku i transportu na wysypisko śmieci. 

Stalowe kontenery na odpady zapewniają większą objętość na śmieci. Te zasobniki dostępne są w pojemnościach od 3 do 36 m3. Stalowa konstrukcja jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie gwarantuje, że zgromadzone w kontenerze odpady nie będą się rozsypywały wokół zasobnika. Kontenery stalowe wymagają wykorzystania hydraulicznych dźwigów samochodowych do przywozu i rozładunku, gdy kontener jest pusty oraz odbioru po zapełnieniu go śmieciami. 

Dzięki swojej solidnej konstrukcji kontenery sprawdzają się w gromadzeniu szerokiej gamy odpadów. Można w nich przechowywać odpady budowlane, jak i komunalne czy pochodzenia naturalnego. Generalnie wraz z wynajmem kontenera na śmieci trzeba pamiętać, że od razu wskazuje się rodzaj odpadów, które będą w nim przechowywane. Określenie przeznaczenia kontenera związane jest z kosztami ich składowania na wysypisku.

Kontenery na gruz

Gruz można przechowywać zarówno w Big Bagach, jak i w stalowych kontenerach o pojemności 3, 4, 7 i 17 m3. Do kontenera na gruz można wkładać tłuczeń, żwir, kamienie, beton, cement, cegły, a także płytki ceramiczne, pustaki i bloczki, jak również gruz z rozbiórki budynków, drewno, metal, dachówki, a także szkło płaskie oraz gwoździe, śruby czy wkręty. Zatem do kontenera na gruz możesz wrzucać wszystkie materiały powstałe podczas rozbiórki i budowy. 

Kontenery na odpady zmieszane odpady budowalne

W kontenerach przeznaczonych na zmieszane odpady budowlane możesz składować zróżnicowane materiały powstające podczas prac budowlanych i remontowych. Możesz w nich składować elementy wykonane z drewna, metalu, tworzyw sztucznych. Kontenery na zmieszane odpady budowlane sprawdzą się także w gromadzeniu betonu i cegieł, gipsu i płyt gipsowych, szkła, materiałów izolacyjnych typu wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa, kamienie, ziemia, papier i tektura i inne odpady budowlane po farbach, lakierach, worki po gruzie i inne. 

Takie zmieszane odpady budowlane mogą być przechowywane w Big Bagach oraz kontenerach stalowych o pojemnościach 3, 4, 7, 17 oraz największym 36 m3. 

Kontenery na odpady zmieszane

Kontenery możesz również stosować do gromadzenia odpadów zmieszanych. Do tej kategorii śmieci zaliczają się puste opakowania po produktach spożywczych, plastikowe woreczki i folie, szkło, papier, tekstylia, elementy drewniane czy metalowe. Trzeba jednak podkreślić, że do kontenera na odpady zmieszane nie powinno wrzucać się materiałów, które mogą podlegać segregacji. Jeśli potrzebujesz zasobnika do gromadzenia takich śmieci możesz zdecydować się na Big Baga lub kontenery stalowe o pojemności od 3 do 36 m3. 

Kontenery na gabaryty

Gromadzenie dużych rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia może być problemem. Doskonałym rozwiązaniem na takie potrzeby jest kontener na gabaryty. Możesz do niego włożyć meble, płyty drewniane, drzwi, okna, materace, kanapy, krzesła, stoły, szafy, biurka i inne, a także duże AGD typu lodówki, pralki, zmywarki, telewizory czy akcesoria ogrodowe, sportowy sprzęt (rowery), elektroniczne urządzenia i inne duże elementy wyposażenia wnętrz. 

Do gromadzenia przedmiotów gabarytowych można wynająć kontener o pojemności od 3 do 36 m3. 

Kontenery na papę

Papa to materiał, który nie powinien być mieszany z innymi elementami związanymi z pracami budowlanymi i rozbiórkowymi. DO kontenerów o pojemności od 3 do 17 m3 oraz Big Bagów można włożyć papy termozgrzewalne, płyty, masy i kleje bitumiczne, izolacje przeciwwilgociowe, membrany izolacyjne, papy hydroizolacyjne, a także taśmy bitumiczne. 

Kontenery na ziemię

W kontenerach na ziemię z powodzeniem możesz zgromadzić materiały sypkie typu piasek, ziemia, kamienie, glina, torf, kompost, nawozy organiczne, trawa lub trawnik rolkowy, rośliny i nasiona, a także woda. CO tego celu możesz wykorzystać stalowe kontenery o pojemności 3, 4, 7 i 17 m3. 

Kontenery na gałęzie

Kontenery na gałęzie doskonale sprawdzą się w pracach porządkowych na działkach, ogrodach czy parkach. Możesz w nich składować gałęzie drzew, krzewy, kwiaty, trzciny i trawy, pnącza, liście i igły drzew, owoce sezonowe czy suszone kwiaty lub liście. Tu doskonale sprawdzą się kontenery stalowe o pojemności od 3 do 36 m3.