Dźwigi HDS są powszechnie wykorzystywane do załadunku, przeładunku i rozładunku różnych materiałów i urządzeń na placach budowy, w magazynach, a także w transporcie materiałów ciężkich. Co to są HDSy i gdzie się je powszechnie stosuje? 

Co to jest HDS?

HDS to inaczej hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to rodzaj dźwigu, który jest montowany na specjalnych pojazdach, najczęściej na ciężarówkach lub naczepach. HDS jest wyposażony w hydrauliczny system podnoszenia i unoszenia, co umożliwia podnoszenie i przenoszenie różnych ciężkich ładunków. Zaletą HDSów jest połączenie funkcji dźwigu i samochodu ciężarowego. W ten sposób jeden pojazd może nie tylko służyć do przewozu ładunków, ale również może być wykorzystywany jako dźwig do załadunku, przeładunku i rozładunku towarów na skrzynię ładunkową. W ten sposób  ogranicza się konieczność korzystania z dwóch różnych maszyn. 

Główną cechą HDSów jest zastosowanie dźwigu, który działa przy wykorzystaniu technologii hydraulicznej, co pozwala na podnoszenie i unoszenie ładunków za pomocą siły generowanej przez hydrauliczny układ napędowy. Dźwig ten wyposażony jest w teleskopowe ramię, które może się rozciągać i skracać, dzięki czemu można regulować zasięg i wysokość podnoszenia. Większość współczesnych dźwigów HDS jest wyposażona w systemy sterowania zdalnego, co ułatwia obsługę i manewrowanie dźwigiem z kabiny kierowcy.

Podnoszenie dużych i ciężkich ładunków niesie za sobą ryzyko utraty stabilności pojazdu podczas załadunku, przeładunku i rozładunku. Dlatego też HDSy są wyposażone w podpory, które rozkładają ciężar i stabilizują dźwig podczas podnoszenia ładunków, co zapobiega przechyłom i zwiększa bezpieczeństwo pracy. Wielkość podpór uzależniona jest od ładowności pojazdu i udźwigu ramienia dźwigu. 

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są dostępne w wariancie szosowym, terenowym i niskopodwoziowym. Pierwsze przeznaczone są do załadunku i rozładunku towarów oraz ich przewozu po utwardzonych drogach. HDSy szosowe zapewniają szybki transport i dlatego dedykowane są do przewozu ładunków nawet na dużych odległościach. Tam, gdzie nie ma utwardzonych dróg wykorzystuje się HDSy terenowe. Z kolei niskopodwozia wykorzystywane są do przewozu pojazdów, które nie mogą poruszać się po drogach asfaltowych (np. koparki czy ładowarki gąsienicowe)  lub pojazdów i maszyn, które poruszają się bardzo wolno, a dostarczyć je trzeba na duże odległości. 

Gdzie stosuje się hydrauliczne dźwigi samochodowe?

Dźwigi HDS są niezwykle wszechstronnym narzędziem, które znacznie ułatwia prace związane z manipulacją ciężkimi ładunkami w różnych branżach i dziedzinach. Dzięki ich elastyczności i mobilności są często wybierane jako wygodne i efektywne rozwiązanie w wielu zastosowaniach. 

HDSy są powszechnie stosowane w branży transportowej i budowlanej. Ciężarówki z dźwigiem w przemyśle budowlanym wykorzystuje się do załadunku i rozładunku materiałów, takich jak cegły, bloczki, belki stalowe, elementy prefabrykowane, rusztowania oraz inne ciężkie i objętościowe ładunki. Można nimi transportować także kręgi betonowe, elementy więźby dachowej, kamienie, płyty betonowe i kamienne, a nawet tafle szklane. W branży transportowej hydrauliczne  dźwigi samochodowe są wykorzystywane do załadunku i rozładunku różnych towarów na ciężarówki, naczepy, busy czy pojazdy dostawcze.

Budowlanka i transport to nie jedyne branże korzystające z funkcjonalności HDSów. W  gospodarce odpadami dźwigi HDS stosuje się do zbierania, przenoszenia i kompaktowania odpadów, takich jak kontenery na śmieci czy odpady metalowe. HDSy wykorzystuje się takę w branży magazynowej do transportu kontenerów magazynowych, biurowych i sanitarnych. W magazynach i centrach dystrybucji, dźwigi HDS pomagają w manipulacji towarami, ułatwiając załadunek i rozładunek pojazdów oraz przenoszenie ładunków wewnątrz magazynów. W przemyśle drzewnym, dźwigi na ciężarówkach są używane do manipulacji drewnem, przenoszenia kłód, bel oraz innych materiałów drzewnych. HDSy wykorzystuje się także w przemyśle metalowym i stalowym do podnoszenia i przenoszenia materiałów metalowych, płyt stalowych, rur czy innych elementów, a w rolnictwie do załadunku i rozładunku materiałów oraz sprzętu na gospodarstwach rolnych.