W każdym parku i ogrodzie nadchodzi moment, w którym nie można dłużej odkładać pozimowych porządków. Wiosna jest czasem, kiedy wszystkie rośliny budzą się do życia i aby dać im taką możliwość należy odpowiednio oczyścić i uporządkować otoczenie. Im większa powierzchnia do uprzątnięcia, tym zadanie jest trudniejsze i bardziej pracochłonne. Jednak wynajmując odpowiedni, profesjonalny sprzęt możemy bardzo ułatwić sobie pracę. Podpowiemy jakie akcesoria okażą się przydatne przy wiosennych porządkach w parku czy ogrodzie.

Prace porządkowe w ogrodzie, czego będziemy potrzebować?

Wiosna to czas wielkich porządków. Dla każdego oczywiste jest, że wnętrze domu wymaga nieco odświeżenia. Jednak tyle samo troski i uwagi wymaga ogród, park i wszystkie tereny zewnętrzne. Aby roślinność mogła na wiosnę wybuchnąć zielenią i aby kwiaty na nowo zakwitły prezentując bogatą feerię barw niezbędne jest wykonanie pewnych prac. Jednymi z najważniejszych zadań jakie stoją wiosną przed ogrodnikiem jest przycięcie krzewów i drzewek. Zdecydowaną większość tego typu roślinności przycina się właśnie w okresie wiosennym. Jest to ściśle związane z cyklem życia roślin wieloletnich. Po takich zabiegach bez wątpienia wytworzy się wiele pozostałości w postaci gałęzi i liści. Nie mniej ważnym zabiegiem jest pierwsze koszenie. Czynność ta jest nieco bardziej oddalona w czasie, niż przycinanie krzewów jednak generuje znacznie więcej pozostałości, które należy wyrzucić do odpowiedniego śmietnika. W przypadku wiosennych porządków w przydomowym ogrodzie powierzchnia i ilość prac może być nieco większa. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na konieczność uporządkowania parku czy innych dużych terenów wzrasta zakres prac a tym samym niezbędne okazuje się pozyskanie odpowiedniego sprzętu pomocniczego.

Prace ziemne – koparki, ładowarki i wywrotki w ruch

Bywa, że prace porządkowe są dużo poważniejsze a zakres prac zdecydowanie obszerniejszy. W niektórych parkach, ogrodach czy skwerach nie wystarczy samo uprzątnięcie pozimowych pozostałości. Istotnym zabiegiem mającym na celu przygotowanie gleby i gruntu na nowy sezon wiosenno-letni oraz na przyjęcie nowych roślin jest przekopanie ziemi i jej wyrównanie. Same łopaty to zdecydowanie za mało. Jest to praca ciężka i męcząca. A przecież tak łatwo można sobie pomóc. To bardzo proste. Należy jedynie określić zakres prac, zdecydować jakie narzędzia będą nam niezbędne do jej wykonania a następnie wypożyczyć je na czas trwania porządków na terenach zielonych. Do dyspozycji są między innymi koparki, ładowarki czy wywrotki. Sprawdzą się one na terenach większych niż prywatna działka czy przydomowy ogródek. Miejski park lub osiedlowy skwer to miejsce idealne do wykorzystania takiego sprzętu. Pozwoli on uporać się z pracą szybciej i mniejszym nakładem sił. Warto pamiętać, że korzystanie z koparki czy wywrotki nie musi się wiązać z zakupem urządzeń. Sprzęt taki można wynająć, najlepiej w firmach specjalizujących się w wynajmie sprzętu budowlanego.

Magazynowanie i wywóz ogrodowych śmieci – jakie akcesoria będą pomocne?

Rozpoczynając prace przy wiosennych porządkach warto pamiętać też o odpowiednim składowaniu odpadów a następnie ich wywozie. Przy przycinaniu krzewów i koszeniu trawy ilość pozostałości do wyrzucenia może być naprawdę sporo. Doskonałym miejscem na składowanie tego typu odpadów są kontenery otwarte, kontenery zamknięte lub popularne torby Big Bag. Powinny być dobierane w zależności od ilości śmieci i rodzaju prac, jakie będą wykonywane. Kontener zamknięty zagwarantuje, że do odpadków nie dostanie się woda deszczowa. Jest to dobre rozwiązanie jeśli przewidujemy, że prace porządkowe będą trwały więcej niż dzień czy dwa. Jeżeli jednak nie ma potrzeby ochrony śmieci to kontener otwarty również doskonale się sprawdzi. Torby Big Bag będą natomiast doskonałe wszędzie tam gdzie na składowanie odpadów mamy bardzo ograniczoną ilość miejsca. Tak ciężkie pojemniki ze śmieciami należy bezpiecznie wywieźć do utylizacji. I w tym miejscu przychodzi kolej na profesjonalny transport HDS. Zarówno kontenery jak i transport HDS można wynająć lub zlecić fachowcom zajmujących się tego typu działalnością. Zdecydowanie ułatwi to wszystkie prace porządkowe w parku czy skwerze.