Na efekt końcowy budowy lub remontu składa się kilka elementów. Wiadomo, najważniejszymi warunkami, które trzeba spełnić, jest realizacja projektu zgodnie z planem, w terminie i bez usterek. Nie bez znaczenia jest także pozostawienie całego terenu w czystości. Świadczy to o profesjonalizmie firmy i poważnym podejściu do realizacji na każdym jej etapie. Dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie również pod względem utrzymania porządku na budowie. Będzie do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt.

Odpady na budowie

Należy mieć świadomość, że odpady budowlane i poremontowe nie mogą być segregowane w taki sam sposób, jak odpady komunalne gospodarstw domowych czy firm i instytucji. W czasie powstawania inwestycji naturalnym jest, że generują się odpady różnego rodzaju. Może się okazać, że będziemy mieć do czynienia nie tylko z gruzem czy kamieniami, ale i wszelkiego rodzaju zerwanymi podłogami, kawałkami kafelków, ale nawet i drzewami, dużymi ilościami liści, ziemią lub złomem. Do gromadzenia każdego z rodzajów tych odpadów trzeba się odpowiednio przygotować. Muszą one być właściwie składowane – również z tego względu, że niektóre z nich mogą zawierać szkodliwe substancje. Zwłaszcza te, na których będą pozostałości po farbach, lakierach lub starych papach. Należy je odpowiednio przechowywać, a także odwieźć później do właściwego punktu zbiórki odpadów.

Kontenery na odpady

Jednym z podstawowych sprzętów, które muszą się znaleźć na budowie, są kontenery. Mogą być to pojemniki różnych wielkości, w zależności od rodzaju inwestycji. Jeśli w grę wchodzi wyburzanie budynku czy ścian, konieczne będzie zgromadzenie – a później wywiezienie – sporej ilości gruzu. Wtedy przydadzą się nam duże kontenery. Możemy wybierać między zamkniętymi i otwartymi, a również w postaci dużych, elastycznych, a jednocześnie wytrzymałych worków typu Big Bag. Potrafią one pomieścić nawet ponad tonę odpadów. Wybór tego typu sprzętu pozwoli na utrzymanie porządku w rejonie budowy czy remontu i znacznie ułatwi ich późniejszy transport.

Zamiatarki

Utrzymanie ładu i porządku po budowie bywa niełatwym i pracochłonnym zadaniem. Tym bardziej, jeżeli inwestycja odbywa się na dużym, rozległym terenie. Warto wtedy zastanowić się nad wynajmem zamiatarki. Jest to sprzęt, który pozwoli na mechaniczne oczyszczenie sporych powierzchni. Stosuje się je między innymi na placach budowy, ogromnych halach czy garażach. Zamiatarki to często element wyposażenia miniładowarek.

Pojazdy do transportu odpadów

Gromadzenie odpadów to jedno. Drugą, równie istotną kwestią, jest ich przewiezienie w odpowiednie miejsce. Powszechnie wiadomo, że należy spełniać w tej kwestii szereg norm – wywożenie śmieci na tereny, które nie są do tego przeznaczone, jest nielegalne. Do przewozu kontenerów załadowanych odpadami, konieczne będzie zaangażowanie samochodów ciężarowych, przyczep, czasem również HDS-ów wyposażonych w dźwig hydrauliczny. Wszystko zależy od tego, jakich gabarytów będą to odpady. Im większe, tym bardziej specjalistyczny sprzęt będzie do tego wymagany.

Jak wybrać firmę zajmującą się utrzymaniem porządku

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy rzeczywiście dane przedsiębiorstwo oferuje kompleksową obsługę takiego zlecenia. Wtedy będziemy mieć pewność, że zajmie się tym od momentu wybrania odpowiednich kontenerów, załadunku odpadów, przez ich transport i wywiezienie do punktu zbiórki odpadów. Należy sprawdzić, czy sprzęty i pojazdy mają aktualne przeglądy i są w dobrym stanie technicznym. Profesjonalne przedsiębiorstwo zapewnia także personel, który zajmie się obsługą zlecenia. Jednocześnie gwarantując, że pracownicy mają potrzebne uprawnienia i mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w tej branży. Jeśli będą spełnione te wszystkie warunki, inwestor będzie mógł być spokojny o ten etap swojej inwestycji – zarówno przy budowie, remoncie, ale i przy dużych i generalnych porządkach na dużych powierzchniach czy działkach.