Czasami widząc większe konstrukcje, które zostały gdzieś umieszczone z dnia na dzień zastanawiamy się jak to było możliwe. Jak na przykład są transportowane duże zbiorniki na gaz propan albo kontenery biurowe, sanitarne czy magazynowe? Otóż przewozy takie wykonuje się za pomocą transportu HDS. Co kryje się za tym tajemniczym skrótem? Czym jest transport HDS? I kiedy należy skorzystać z tego typu usług? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Czym jest transport HDS?

HDS to skrót od określenia hydraulicznego dźwigu samochodowego. Mianem transportu HDS określa się specjalistyczne usługi przewozu ładunków ciężkich i ponadgabarytowych. Nośność pojazdów typu HDS to najczęściej od kilkuset kilogramów do kilku ton. Ich ogromną zaletą jest zamocowany na samochodzie dźwig / żuraw umożliwiający załadunek i rozładunek. Oznacza to, że wystarczy tylko jeden operator, aby obsłużyć pojazd HDS, nawet z bardzo ciężkim ładunkiem.

Pojazdami obsługującymi transport HDS mogą być samochód dostawczy lub ciężarowy z zamontowanym na nim żurawiem przeładunkowym. Do załadunku i rozładunku służy robocza część, którą jest obrotowe ramię dźwigu. Dźwig ten jest napędzany za pomocą pompy hydraulicznej. Pompa ta z kolei czerpie moc z silnika pojazdu, na którym jest zamontowany dźwig. Udźwig i zasięg ramienia roboczego jest uzależniony od modelu pojazdu typu HDS. W niektórych samochodach zasięg ten może wynosić nawet do 12 metrów. W pojazdach HDS można się także spotkać ze specjalnymi wysuwanymi podporami bocznymi. Służą one do zwiększenia stabilności całej konstrukcji przy wykonywaniu załadunku i rozładunku.

Jak skorzystać z transportu HDS?

Jeżeli mamy do przewiezienia ładunek wyjątkowo ciężki lub o nietypowych gabarytach warto jest zdecydować się na transport HDS. Są to samochody specjalistyczne i trudno wyobrazić sobie, aby każdy miał taki u siebie na podwórku. Zakup takiego pojazdu tylko na okazjonalne przewozy również mija się z celem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie hydraulicznego dźwigu samochodowego-a. Większość firm oferujących wynajem pojazdów typu HDS gwarantuje także obsługę fachowego, przeszkolonego i uprawnionego do wykonywania tego typu przewozów operatora.

Jakie uprawnienia są potrzebne aby móc kierować pojazdem typu HDS? Uprawnienia może uzyskać jedynie osoba pełnoletnia. Niezbędne jest do tego celu posiadanie prawa jazdy kategorii B lub kategorii C, jeżeli żuraw jest zainstalowany na większym pojeździe. Ponadto, niezbędne jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora. Następnie trzeba ukończyć odpowiedni kurs z zakresu obsługi żurawia, którego ukończenie  z wynikiem pozytywnym daje wymagane uprawnienia. Na szczęście, zwracając się do firmy oferującej wynajem pojazdów HDS nie musimy obawiać się o obsługę, gdyż otrzymamy kompleksową pomoc w tym zakresie.

Kiedy należy stosować transport HDS?

W niektórych sytuacjach i branżach ciężko wyobrazić sobie pracę bez transportu HDS. Jest to ogromne ułatwienie.Ponadto rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo transportu. Na co dzień stosuje się transport HDS do przewozu ładunków nietypowych, ponadwymiarowych, ponadgabarytowych i o zwiększonym ciężarze. Zalicza się do nich przewóz:

 • maszyn i urządzeń,
 • rusztowań,
 • szkła,
 • szalunków oraz konstrukcji stalowych i drewnianych,
 • stali długiej i drewna,
 • materiałów budowlanych,
 • kręgów betonowych i studni,
 • kamieni oraz płyt kamiennych,
 • kiosków i stróżówek,
 • kontenerów biurowych, sanitarnych i magazynowych,
 • elementów więźby dachowej,
 • płyt drogowych,
 • agregatów.

To jednak nie wszystkie możliwe zastosowania transportu HDS. Sięga po niego wiele gałęzi gospodarki, na przykład leśnictwo, które wykorzystuje pojazdy HDS do wycinki drzew. Wszelkiego rodzaju firmy transportowe wprowadzają transport HDS jako dopełnienie swoich usług. Stosuje się go również do wykonywania prac wysokościowych zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ponadto usługi transportu HDS niejednokrotnie przydają się osobom prywatnym, które na własne potrzeby przewożą ciężkie i ponadwymiarowe ładunki. Warto skorzystać z tego rozwiązania, gdyż jest ono bezpieczne i pewne.