remont-odpady

Lato to czas remontów dużych i małych realizowanych zarówno w mieszkaniach, jak i domkach jednorodzinnych. Podczas tego typu prac wytwarzanych jest dużo odpadów pobudowlanych. Jak je gromadzić, aby zachować porządek w miejscu realizowanych prac? 

Odpady pobudowalne — jak je gromadzić?

Podczas remontu domu czy mieszkania powstaje ogromna ilość różnorodnych odpadów. Ich gromadzenie może być problematyczne i powodować, a nadmierna ilość przeszkadzać będzie w sprawnym prowadzenia wszelkich prac. Stąd tak ważne jest właściwe ich składowanie. 

Doskonałym i sprawdzonym rozwiązaniem jest gromadzenie odpadów w kontenerach lub workach big bag. Można w nich pomieścić wszystkie odpady pobudowlane powstające podczas remontu. Sprawdzą się one do magazynowania gruzu, starej ceramiki łazienkowej i kuchennej, materiałów drewnianych i drewnopochodnych, elementów metalowych czy szklanych. Co więcej, przepisy nie wymagają w tym zakresie segregacji, wiec wszystkie takie odpady można składować w jednym miejscu. 

Worki big bag to najmniejsze kontenery przeznaczone do magazynowania odpadów powstających podczas remontu. Wykonane są z nylonowego włókna wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Worki big bag mogą pomieścić do 1m3 odpadów. Są więc doskonałym zasobnikiem dla śmieci powstających podczas niewielkich remontów — na przykład kuchni czy łazienki. Co więcej, przed wypełnieniem nie zawierają wiele miejsca — można je złożyć w niewielką kostkę i schować w szafce. Nie wymagają także specjalnie przygotowanego miejsca do postawienia — mogą leżeć na trasie, chodniku, drodze. Warto jedynie pamiętać, żeby nie były uciążliwe dla innych osób. 

W przypadku większych remontów — na przykład dachu, elewacji czy całego wnętrza domu warto zdecydować się na większe zasobniki. Tu doskonale sprawdzą się kontenery stalowe na odpady. Dostępne są one w zróżnicowanych gabarytach od 3 do 36 m3. Wytrzymała konstrukcja może pomieścić wszystkie odpady poremontowe. Mogą występować w wersji otwartej i zamkniętej. Warto pamiętać, że wymagają one utwardzonej powierzchni/ 

Jak zorganizować wywóz odpadów powstałych podczas remontu

Kontenery na odpady o konstrukcji salowej wymagają odpowiedniego transportu zarówno w zakresie przewozu, jak i odbioru po wypełnieniu. Także lekkie przed wypełnieniem big bagi potrzebują odpowiedniego transportu Do przewozu kontenerów wykorzystuje się  HDSy — hydrauliczne dźwigi samochodowe, które nie tylko przetransportują każdy towar o dużych gabarytach, ale także go załadują i rozładują. 

Co ważne, w ciężarówkach z dźwig posiada długie ramię, dzięki któremu nie musi podjeżdżać bezpośrednio do kontenera, ale może go załadować z pewnej odległości. HDSy występują w różnych wielkościach dostosowanych do zróżnicowanej gamy kontenerów. Niektóre pojazdy są wystarczająco małe, by przejechać pod bramami prowadzącymi na podwórko kamienic. To sprawia, że każdy może skorzystać z komfortu gromadzenia odpadów w sposób zorganizowany i bezpieczny. 

Wynajmij kontenery i ich wywóz w specjalistycznej firmie

Jeśli realizujesz remont w swoim domu czy mieszkaniu rozważ możliwość wynajęcia kontenera wraz z usługą przywozu i odbioru pełnego zasobnika. Jeśli nie wiesz, jak duży kontener będzie Ci potrzebny, zapytaj w firmie specjalizującej się w wynajmie kontenerów. Tam z pewnością wskażą Ci optymalny pod względem wielkości zasobnik. Możesz z takiej usługi skorzystać jednorazowo. Jeśli prowadzisz firmę remontowo-budowlaną to być może będziesz potrzebować większej liczby kontenerów na odpady oraz systematycznej wywózki pełnych zasobników. Taką usługę też uzyskasz w dobrej firmie wynajmującej kontenery. 

Dlaczego warto wynająć kontener na odpady? Pozbywasz się w ten sposób problemu gruzu i innych śmieci poremontowych. Nie musisz samodzielnie ich wywozić, szukać miejsca wskazanego przez gminę do gromadzenia takich odpadów. Masz także gwarancję, że trafią one na legalne wysypisko. W ten sposób możesz znacznie przyspieszyć organizację końcowego etapu prac.