Przygotowanie terenu pod powstający budynek to jeden z pierwszych elementów budowy. Bez względu na to, czy będzie to mały dom, czy duża inwestycja – potrzebne jest do tego odpowiednie zaplecze w postaci maszyn budowlanych. Trzeba też zacząć odpowiednie działania, które pozwolą na późniejszą realizację inwestycji.

Wykarczowanie i wyrównanie terenu

By móc zacząć robić coś konkretnego na budowie, trzeba zająć się właściwym przygotowaniem terenu do takiej realizacji. Może przecież być tam sporo nierówności, wiele drzew czy krzewów, które – akurat w tej sytuacji – mogą być konkretnymi przeszkodami. Należy więc wykarczować teren. Trzeba jednak pamiętać, że wycinka drzew nie może być robiona samowolnie, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do gminy i uzyskanie stosownego pozwolenia. Następnie można przystąpić do wyrównywania terenu.

Na tym etapie przygotowywania działki pod inwestycję najbardziej mogą przydać się koparki i wywrotki. Sprawdzą się do robienia wykopów, wyrównywania nierówności, może być też konieczne dowiezienie świeżej ziemi – a trudno o transport tego typu materiałów we własnym zakresie. W takiej sytuacji warto rozważyć wynajem maszyn budowlanych.

Uzbrojenie działki

To również bardzo istotny element pracy nad nową inwestycją. Wyposażenie terenu w media podnosi jego użyteczność i zarazem wartość. W zależności od inwestycji, może się okazać, że nie wszystkie rodzaje mediów będą potrzebne. Jeśli na tej powierzchni ma powstać droga, może się okazać, że na przykład podłączanie gazu okaże się zbędne. Jednak pociągnięcie prądu czy wody będzie w tym przypadku wskazane. Tu również najbardziej przydadzą się koparki lub koparko-ładowarki jako uniwersalne maszyny budowlane. Trzeba bowiem wykonać szereg przekopów, które umożliwią sprawne i bezpieczne podłączenie wszystkich mediów.

Ogrodzenie terenu budowy i wyznaczenie miejsca do składowania materiałów

Nie bez znaczenia jest dokładne zaznaczenie, jakie są granice działki – a zatem również planowanej inwestycji. Ma to kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim jest skutecznym odgrodzeniem od sąsiednich działek, nie ma więc ryzyka, że któryś z elementów prac budowlanych będzie wykraczał poza wyznaczony teren. Na dodatek jest to zabezpieczenie – zarówno dla pracowników, którzy zajmą się budową, jak i dla sąsiadów.

Równie istotne jest również to, by wydzielić miejsce, w którym będą składowane materiały budowlane. To z kolei bardzo ważne w kwestii organizacji całej budowy, ale również ze względów bezpieczeństwa. Kiedy będzie już wiadomo, gdzie dokładnie można zwozić materiały potrzebne do budowy, można zająć się ich transportem. Na tym etapie mogą się przydać wywrotki – głównie do przewozu materiałów sypkich, ale też pojazdy HDS – w przypadku konieczności przewiezienia elementów wielkogabarytowych czy maszyn niezbędnych do realizacji budowy.

Rozpoczęcie budowy

Kiedy teren pod budowę jest już przygotowany, można przystąpić do realizacji inwestycji. Pierwszym krokiem będzie wykopanie dołów pod fundamenty – w przypadku budowy konkretnych obiektów. Zatem tu również konieczne będzie wykorzystanie koparki. Decydując się na budowę, warto wybrać firmę, która dysponuje całym parkiem maszyn budowlanych. Dzięki temu będzie można wynająć wszystkie urządzenia, które będą potrzebne do realizacji inwestycji, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem prac. Pomoże to zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy – które trzeba by przeznaczyć na zakup takich maszyn, a także zmniejszy ryzyko opóźnień na budowie.