Przycinanie drzew i krzewów to zabieg, którego nie powinno się unikać. Nie mogą o nim zapominać przede wszystkim sadownicy, którzy w ten sposób mają szansę na większy zysk ze sprzedaży większej ilości owoców. O tym, w jaki sposób przeprowadzać przycinanie suchych gałęzi i pędów można przeczytać w poniższym artykule.

Dlaczego przycinanie drzew i krzewów jest ważne?

Drzewa i krzewy poza systematycznym podlewaniem, ochroną przed potencjalnymi zagrożeniami chorobotwórczymi potrzebują przycinania. Regulacja korony pomaga drzewom i krzewom ujawnić swój potencjał. Gatunki ozdobne przycinamy po to, aby kwitły jak najobficiej bądź by tworzyły dużo gałęzi z kolorowymi liśćmi. Strzyżenie pnączy rozwiązuje problem nadmiernego rozrastania się. Dzięki odpowiedniemu cięciu drzewa owocowe rodzą dużo jabłek, gruszek, śliwek.

 

Przycinając drzewa prześwietlamy ich korony, odmładzamy, pozbywamy się płonnych pędów, usuwamy gałęzie martwe i chore. W mieście i parkach bardzo częstym powodem formowania korony lub jej skracania jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodzącym pod nimi ludziom, stojącym w sąsiedztwie budynkom i innym przedmiotom. Z kolei drzewa iglaste przycina się, ponieważ przysłaniają okna budynku lub gdy mogą się przewrócić w niekontrolowany sposób. Bez względu na powód przycinania drzew, aby móc zrobić to sprawnie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt lub powierzenie zadania przycinania ekipie specjalistów.

Zwyżki do przycinania drzew i krzewów

Osoby i firmy proponujące usługę przycinania drzew i krzewów z reguły robią to używając zwyżki. Jest to maszyna dźwigowa, która przyjmuje postać kosza umiejscowionego na końcu hydraulicznego ramienia. Konstrukcja z reguły występuje jako mechaniczny pojazd kołowy. Prace wykonywane dzięki zwyżce nie wymagają posiadania stosownych uprawnień alpinistycznych. Zaletą podnośnika koszowego jest mobilność – jest on w stanie dojechać w niemal każde miejsce. Poza tym sprzęt, o którym mowa, umożliwia zabranie ze sobą niezbędnych narzędzi tnących. Kupno zwyżki nie jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Sadownicy mający kilkadziesiąt lub kilkaset drzew mogą je przyciąć używając wypożyczonego sprzętu, co znacząco zmniejsza koszt całej operacji. Osoby zajmujące się przycinaniem drzew i krzewów pomagają pozbyć się suchych, połamanych konarów, prześwietlają korony drzew, przeprowadzają cięcia nad liniami przesyłowymi, eliminują gałęzie w sąsiedztwie bocianich gniazd.

Używając zwyżki niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Praca na wysokościach, jak wiadomo, bywa niebezpieczna – dlatego też konieczne jest używanie odpowiednich środków ochrony. Podnośnik koszowy wymaga zastosowania uprzęży, które przypina się do atestowanego punktu kotwienia w koszu. Zmniejsza to ryzyko wypadnięcia. Jednak powierzając zadanie przycinania drzew specjaliście można mieć pewność, że posiada on odpowiedni sprzęt zmniejszający ryzyko upadku z wysokości.

Inne zastosowanie zwyżek

Zwyżki to uniwersalne urządzenia, które używa się przy okazji aranżacji architektury krajobrazu. Wykorzystywane są też przez służby ratownicze (np. straż pożarną) i osoby zajmujące się pracami porządkowymi, do których zalicza się czyszczenie rynien, czy usuwanie śniegu z dachu. Zwyżka sprawdza się również w pracach montażowych. Używana jest przez osoby zajmujące się montowaniem billboardów, instalowaniem oświetlenia na budynkach i w przestrzeni miejskiej, czy też mocowaniem dekoracji świątecznych.

Sprzątanie gałęzi, pędów drzew i krzewów

W każdym dużym mieście funkcjonują firmy specjalizujące się w przycinaniu drzew i krzewów, co nie oznacza, że wszystkie są godne zaufania. Nie każda z nich oferuje szeroki wachlarz usług, obejmujący przycinanie drzew, krzewów oraz wywóz odpadów będących rezultatem przeprowadzonego zabiegu. Planując strzyżenie suchych gałęzi i pędów dobrze jest skorzystać z usług firmy zajmującej się również wynajmem kontenerów na odpady. Dostępne są one w różnych rozmiarach. Osobom, które są w posiadaniu niewielkiego sadu polecane są elastyczne torby big bag, z kolei w przypadku właścicieli kilkudziesięciu lub kilkuset drzew bądź krzewów sprawdzą się duże, bardziej stabilne zasobniki o pojemności 3, 4, 7, 17 i 36 m3. Poza rozmiarem, kontenery różnią się też konstrukcją, która może być otwarta bądź zamknięta. Druga z wymienionych daje pewność, że nikt postronny nie będzie dokładać odpadków do nieswojego zasobnika.