Prace wyburzeniowe

Wyburzanie budynków nie jest prostym zadaniem, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jedną z najpopularniejszych metod wyburzania jest ta polegająca na zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, takiego jak młot wyburzeniowy.

Najlepsza metoda wyburzania budynków

Usługi wyburzeniowe wykonuje się na wiele sposobów. Wybór metody zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju konstrukcji budynku, jego wysokości, czy materiałów z jakich został wykonany. Budynek można wyburzyć metodą ręczną, stosuje się ją gdy nie ma możliwości prowadzenia robót przy użyciu maszyn budowlanych.

Jedną z najpopularniejszych metod jest wyburzanie za pomocą specjalistycznego sprzętu wraz z odpowiednim osprzętem dobranym odpowiednio do każdej sytuacji. Metody rozbiórki mechanicznej uważane są za najprostsze i najbardziej efektywne. Dlatego cieszą się dużą popularnością. Ich zaletą jest duża wydajność maszyn, które mogą operować na pionowych i poziomych powierzchniach, powyżej miejsca swojego usytuowania.

Młot wyburzeniowy i inne sprzęty do wyburzania ścian

Do wyburzania ścian służy młot wyburzeniowy. Daje on sobie radę nawet z bardzo grubymi murami. Używa się go również do wykuwania dziur w ścianach, usuwania płytek. Jest to masywne narzędzie. Użycie młota wymaga sporej siły. Na rynku znajduje się szeroki wachlarz tego rodzaju sprzętu. Młoty wyburzeniowe mogą różnić się między sobą m.in. mocą, częstotliwością udaru, czy energią udaru. Najmocniejsze młoty wyróżniają się energią udaru nawet w okolicach 50-60J, są one idealne do wyburzania stropów i fundamentów.

Na rynku dostępne są modele młota, które można zamontować np. na mini koparce czy koparko-ładowarce. Poprawia to zasięg młota. Rozwiązanie to zwiększa również bezpieczeństwo i sprawia, że postęp w pracy nabiera tempa. Trzeba zaznaczyć, że tego rodzaju sprzęt nie jest tani, może on kosztować 8 tys. zł i więcej. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypożyczenie młota wyburzeniowego. Zyskuje się wówczas pewność skuteczności jego działania. Niektóre firmy proponują młot z operatorem znającym się na swojej pracy. Do wyburzania ścian potrzebny może okazać się też łom, duży młot, przecinak, wyrzynarki, szlifierki, dłuta, szpachle. W zlokalizowaniu przewodów pomoże wykrywacz metali.

Wyburzanie całych budynków

Najstarszą i najczęściej używaną metoda wyburzenia budynku jest ta polegająca na zastosowaniu żurawia z kulą wyburzeniową. Posiada ona dużą wagę, która szybko radzi sobie z niszczeniem konstrukcji betonowych i murowanych. Podczas wyburzania budynku kula jest na niego opuszczana lub uderza w jego strukturę.

Prace rozbiórkowe są realizowane także przy użyciu koparki. Jest ona wykorzystywana, gdy niemożliwe jest użycie innych metod wyburzeniowych. Koparka ma napęd gąsienicowy, długość jej ramienia wynosi ok. kilkadziesiąt metrów. Na końcu wysięgnika można zamontować różnego rodzaju osprzęt (np. młoty pneumatyczne oraz kleszcze 2,5- , 3,5- lub nawet 4,5-tonowe) pozwalający na realizację rozmaitych zadań, które są typowe dla prac wyburzeniowych. Koparek wyburzeniowych używa się do burzenia niewysokich budynków.

Obiekty wysokie, pozostające w zasięgu maszyn naziemnych, wyburza się przy użyciu sprzętu na podwoziu koparek z przedłużonym ramieniem. Budynki trudne do wyburzania, które znajdują się poza zasięgiem maszyn naziemnych wymagają zastosowania specjalistycznych maszyn umieszczanych na szczycie, które kruszą mury, przesuwając się w dół razem z postępami skuwania. W rozbiórce budynków pomocne są też ładowarki, różnego rodzaju spycharki itp.

Inne metody wyburzania

Wysokie kominy fabryczne i wielkogabarytowe budynki przemysłowe z reguły wyburza się poprzez implozję (tzw. wyburzanie strzałowe). Jest to najszybsza metoda rozbiórki budynków. Sposób ten nie wymaga żadnego sprzętu wyburzeniowego. Metoda ta polega na wyburzaniu za pomocą ładunków wybuchowych, których rozmieszaniem zajmują się specjaliści. Metoda strzałowa skraca czas trwania prac. Pozwala na realizację zadań niewykonalnych inną technologią. Wyburzanie budynków przeprowadzane jest też poprzez obalanie i rozrywanie z wykorzystaniem liny i ciągnika. Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych metod wyburzenia zalicza się też metodę cięcia konstrukcji tarczami i linami diamentowymi oraz lancami wodnymi.