transport kruszywa

Kruszywo to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych w budownictwie czy drogownictwie. Ziemia natomiast to główny surowiec wykorzystywany przy organizacji zieleni. Oba te materiały są sypkie i nieporęczne w magazynowaniu i transporcie. Podpowiadamy, jak je sprawnie przewozić.

Co to jest kruszywo budowlane

Kruszywo budowlane obejmuje wszystkie rodzaje materiałów budowlanych, takich jak piasek, żwir, tłuczeń, żużel i kruszywo geosyntetyczne, które są w dużej mierze wykorzystywane w sektorze budowlanym. Kruszywa to fragmenty skał wydobywane z osadów rzecznych, jak piasek lub żwir bądź wydobywane z twardych formacji skalnych. Materiały te są kruszone, kształtowane i przesiewane oraz, w razie potrzeby, przemywane w celu osiągnięcia produktu końcowego.

Kruszywa dzielimy na dwie podstawowe kategorie:

 • Pierwotne, naturalne – wydobywane z kamieniołomów oraz osadów rzecznych.
 • Alternatywne – składające się z odzyskanego betonu i wtórnych kruszyw z innych odpadów przemysłowych, takich jak odpady górnicze, żużel i popiół.

Zastosowanie kruszyw

Kruszywa są podstawowym materiałem dla każdej konstrukcji. Niezależnie od tego, czy chodzi o drogi, linie kolejowe, czy wielkie konstrukcje, materiały te pomagają budować mocne fundamenty. Mają jednorodne właściwości, które pomagają w tworzeniu stabilnego fundamentu. Łączą kosztowny cement i inne materiały w celu uzyskania długotrwałych rezultatów. Są stosowane w celu zwiększenia wytrzymałości materiału kompozytowego i ze względu na ich stosunkowo wysoką wartość przewodnictwa hydraulicznego, są również wykorzystywane do drenowania podłoża.

Każda budowa, od małego budynku, dróg, mostów po drapacze chmur wymaga wysokiej jakości surowców w dużych ilościach. Przygotowanie podłoża jest kluczowe dla powodzenia budowy. Dobrej jakości kruszywo jest to bez wątpienia podstawowy element konstrukcyjny.

Jak przewozić kruszywo?

Dostawa tak ważnego materiału nie będzie skomplikowana, jeżeli rozpocznie się współpracę z doświadczoną firmą. Przed kontaktem z firma transportową należy zastanowić się, jakiego rodzaju kruszywa wymaga dana konstrukcja. Następnie warto wybrać licencjonowaną firmę, która oferuje wysokiej jakości usługi dostawy i transportu kruszyw.

Należy pamiętać, że preferowana lokalizacja i rodzaj materiału decydują o sposobie transportu. Ponadto istnieje pewne kryterium kwalifikowalności, które decyduje o tym, w jaki sposób kruszywo zostanie przeniesione z jednego miejsca do drugiego. Dlatego tak ważne jest przygotowanie szczegółów przed kontaktem z firmą logistyczną. Pracownicy danej firmy, dysponujący specjalistyczną wiedzą, doradzą najlepsze rozwiązania logistyczne. Firmy współpracują z szeroką gamą dostawców, co sprawia, że wybór dostępnych materiałów jest bardzo szeroki i sprawdzi się przy różnego rodzaju budowach.

Na rynku znajdziemy szeroki zakres usług transportowych jak:

 • transport i sprzedaż piasku rzecznego,
 • transport i sprzedaż piasku kopalnianego,
 • transport i sprzedaż piasku kwarcowego,
 • transport i sprzedaż pospółki,
 • transport i sprzedaż żwiru,
 • transport i sprzedaż tłucznia naturalnego, betonowego i ceglanego,
 • transport i sprzedaż ziemi (humusu),
 • transport i sprzedaż ziemi zasypowej (pochodzącej z wykopów),
 • transport i sprzedaż keramzytu,
 • transport i sprzedaż kory i torfu,
 • transport i sprzedaż substratów.

Transport drogowy kruszywa nie powinien być trudny ani drogi. Różnego rodzaju wywrotki idealnie nadadzą się do przewozu wszelkiego rodzaju kruszyw. Specjalistyczne firmy w swojej pracy wykorzystują także różnego rozmiaru kontenery, dzięki którym nie tylko możliwy jest przewóz, ale także przechowywanie kruszyw w sposób, dzięki któremu nie zostaną one zmieszane z innym materiałem.

Podobnie, ja kruszywo wykonuje się transport ziemi. Tu duże znaczenie może mieć wielkość oferowanego przez firmy sprzętu. Warto pamiętać, że po ukończeniu dużych prac budowlanych nie wszędzie będzie możliwość dojazdu dużymi wywrotkami – konieczne może być wynajęcie mniejszych pojazdów, które będą spełniały warunki w zakresie odpowiednich wymiarów i dozwolonej masy.

Przy wyborze odpowiedniej firmy, która pomoże nam w dostawie zarówno kruszywa, jak i ziemi należy kierować się jej udokumentowanym doświadczeniem, specjalistyczną wiedzą w zakresie logistyki oraz umiejętnością dostosowania specjalistycznego sprzętu do przewozu danego rodzaju materiału.