Podnośniki koszowe

Jednym z uniwersalnych sprzętów, zyskujących coraz bardziej na popularności, jest podnośnik koszowy. To urządzenie zbudowane z odpowiednio zabezpieczonego kosza znajdującego się na wysięgniku, który umocowany jest na podwoziu samochodu dostawczego lub ciężarowego. Sprzęt ten ma wiele zastosowań i występuje w różnych wielkościach, aby dostosować jego właściwości od indywidualnych potrzeb.

Gdzie znajdą zastosowanie podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe stosowane są do wszelkiego rodzaju prac na wysokości. Umożliwiają sprawne realizowanie zadań bez niepotrzebnego ryzyka. Osoba wykonująca pracę na wysokości znajduje się w zabezpieczonym koszu, zachowując równocześnie swobodę działania. Najczęściej zwyżki używane są w różnego rodzaju pracach budowlanych, takich jak np. malowanie i remonty elewacji, naprawa dachów i rynien, czyszczenie rynien czy montaż konstrukcji stalowych i drewnianych. Pomocne są również w myciu okien, zwłaszcza w wysokich budynkach.

Maszyny te znajdą swoje zastosowanie również w szeroko pojętym sadownictwie. Używając podnośnika możemy swobodnie obcinać i przycinać gałęzie, pielęgnować drzewa, zbierać owoce i usuwać szkodniki z drzew. Sprzęt ten jest używany nie tylko w sadach, ale również w lasach, w parkach miejskich, w ogrodach i na innych terenach zielonych.

Podnośniki koszowe są też używane przez straż pożarną. Użycie ich pozwala na sprawne i szybkie dotarcie do osób poszkodowanych w pożarach i sprowadzenie ich na ziemię w bezpieczny sposób. Podnośników można również użyć w bardziej nietypowych sytuacjach – na przykład kiedy konieczne jest zdjęcie kota z drzewa lub usunięcie gniazda pszczół pod krawędzią dachu. Używa się ich również na terenach poszkodowanych przez orkany i huragany. Podnośniki ułatwiają między innymi usuwanie połamanych gałęzi z drzew, uszkodzonych elementów dachu i innych wysokich konstrukcji.

Urządzenia te są również stosowane w przypadku montażu różnego rodzaju elementów na wysokości. Użycie podnośnika koszowego pozwala na sprawne zamontowanie reklamy, billboardu, oświetlenia, neonowego napisu czy wystającego szyldu. Coraz częściej stosuje się zwyżki także zimą, do odśnieżania dachów i usuwania wystających sopli. Jednym z innych nietypowych zastosowań podnośnika koszowego jest użycie go na planie filmowym. Sprzęt ten znajduje również zastosowanie w energetyce, przy konieczności dotarcia do wysokich słupów energetycznych.

Jakie są dostępne na rynku rodzaje podnośników koszowych?

W zależności od rodzaju prowadzonych prac na wysokości, mamy do wyboru kilka rodzajów podnośników koszowych. Przede wszystkim istotne jest, na jakiej wysokości prace mają być prowadzone. Podnośniki dostępne na rynku dysponują wysięgnikami o długości od 16 do 61 metrów. W zależności od warunków, w jakich wykonywane są prace, należy również odpowiednio dobrać pojazd, na którym umiejscowiony jest podnośnik koszowy.

Niektóre pojazdy są przystosowane do poruszania się wyłącznie po terenach utwardzonych, inne natomiast wyposażone są w napęd 4×4, który umożliwia sprawne manewrowanie po nierównym terenie oraz zapewnia właściwą i stabilną pozycję pojazdu. Stabilizatory wykorzystane w pojazdach pozwalają również na utrzymanie stałej pozycji podnośnika koszowego przy maksymalnym wysunięciu wysięgnika.

Podnośniki z wysięgnikiem o długości 61 metrów są pojazdami przeznaczonymi do zadań wyjątkowo ekstremalnych. Dzięki napędowi 8×4 świetnie radzą sobie na grząskim terenie, w polu, i na innych wymagających powierzchniach.

Jeśli mamy potrzebę skorzystania z podnośnika koszowego jednorazowo lub sporadycznie, warto skorzystać z usług firmy wynajmującej tego typu sprzęt. Wyspecjalizowana firma pomoże nam dobrać odpowiedni pojazd do naszych indywidualnych potrzeb. Poza zapewnieniem podnośnika koszowego, firma również zapewnia wykwalifikowanych pracowników, którzy obsługują pojazd i bezpiecznie wykonają zlecone prace na wysokości.