Zalety podnośników koszowych

Podnośniki koszowe to specjalistyczny sprzęt pomocny w wykonywaniu wielu zadań. Są to urządzenia stworzone do zadań specjalnych na wysokości. Pozwalają bezpiecznie i sprawnie wykonać prace wysoko nad ziemią. Są bardzo popularne w branży budowlanej. Jednak to nie jedyne możliwe zastosowanie podnośników koszowych. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał należy najpierw dowiedzieć się co nieco o tym sprzęcie. Wyjaśnimy czym dokładnie są podnośniki koszowe, jakie są ich rodzaje i co najważniejsze, kiedy z nich korzystać.

Rodzaje podnośników koszowych

Sporym zdziwieniem może się okazać fakt, że wśród podnośników koszowych znajdziemy wiele różnych opcji do wyboru. Rodzaj podnośnika koszowego, na jaki się zdecydujemy, powinien być uzależniony od sytuacji i potrzeb. Dlatego też warto przeanalizować dostępne rozwiązania i możliwości, aby wybrać najbardziej optymalny i funkcjonalny dla nas sprzęt. Cechą wspólną podnośników koszowych jest to, że na długim ramieniu wysuwanym hydraulicznie, zamontowana jest platforma lub inaczej mówiąc kosz. W koszu tym w bezpieczny sposób można unosić ludzi na duże wysokości. Daje to możliwość wykonywania wielu trudnych prac. Jednak różne typy podnośników koszowych zostały zaklasyfikowane według ich konstrukcji i sposobu przemieszczania.

Podnośniki z różnym sposobem przemieszczania się

W tej grupie wyróżniamy podnośniki samojezdne oraz montowane na podwoziu samochodu. Modele samojezdne mogą poruszać się bez pomocy innej maszyny czy pojazdu. Sprawdzają się tak samo dobrze na równym podłożu, jak i na ciężkim wyboistym terenie. Wynika to z faktu, że dostępne są w wariancie z napędem 4×4 oraz gąsienicowe.

Podnośniki koszowe mocowane na podwoziach samochodowych można zamontować na pojazdach różnej wielkości. Innym wariantem jest także montaż na przyczepie, która następnie będzie ciągnięta przez samochód.

Podnośniki koszowe o zróżnicowanej konstrukcji

Podnośniki koszowe typu przegubowego mają duży zasięg roboczy. Pozwala to na zlokalizowanie podnośnika w większej odległości od miejsca pracy. Najczęściej stosowane są na ruchliwych ulicach, gdzie niezbędne jest wykonanie prac na wysokości. Teleskopowe podnośniki koszowe wyposażone są w wysuwane ramię. Pozwala ono na wynoszenie ludzi na znaczne wysokości przy czym jego wielką zaletą są kompaktowe rozmiary po złożeniu ramienia. Podnośniki koszowe nożycowe można odróżnić poprzez skrzyżowane ramiona podnoszące kosz. Taka konstrukcja znacząco zwiększa stabilność całego sprzętu.

Kiedy skorzystać z podnośnika koszowego?

Ze względu na dużą różnorodność podnośników koszowych mają one bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej kojarzone są jednak z branżą budowlaną czy naprawami oświetlenia drogowego. To jednak nie koniec ich możliwości. Prezentujemy także inne sposoby wykorzystania zwyżek.

  •   Mycie okien i elewacji – nowoczesne budownictwo, zwłaszcza biurowe to głównie szkło i stal. Utrzymanie w czystości takich budynków to dość spore wyzwanie. Jednak dzięki wykorzystaniu podnośników koszowych mycie okien i elewacji, nawet na wysokich piętrach nie jest już tak karkołomnym zadaniem.
  •   Wieszanie reklam – czy kiedykolwiek zastanawialiście, jak umieszczane są plakaty na ogromnych, przydrożnych billboardach? Do tej pracy wykorzystuje się właśnie podnośniki koszowe, które pozwalają wykonać pracę dobrze, szybko i bezpiecznie.
  •   Pielęgnacja zieleni – o ile koszenie trawy i przycinanie żywopłotów to drobnostka, to przy przycince wysokich drzew niezbędna jest pomoc, którą osobom zajmującym się pielęgnacją zieleni bez wątpienia zapewnią zwyżki. Sprawdzają się w tym zadaniu znakomicie.
  •   Odśnieżanie dachów  – mokry, ciężki śnieg zalegający na powierzchni dachu to ogromne zagrożenie, które może być tragiczne w skutkach. Dlatego należy pamiętać o regularnym odśnieżaniu dachu. Z podnośnikiem koszowym to zadanie staje się dużo łatwiejsze.
  •   Prace budowlane – nie możemy zapomnieć również o wspomnianej już branży budowlanej, która na co dzień korzysta z pomocy zwyżek. Są one niezastąpione czy to przy montażu elementów konstrukcyjnych na wysokości, czy przy pracach nad elewacją.