Zalety podnośników koszowych

Zwyżki inaczej zwane podnośnikami koszowymi to specjalistyczny sprzęt powszechnie wykorzystywany w wielu branżach gospodarki. Z ich pomocy korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Podnośnik koszowy to specjalny rodzaj dźwigu, który ogólnie można opisać jako dźwig zamontowany na ciężarówce. Istnieje jednak wiele rodzajów tego rodzaju podnośników, na przykład podnośniki samojezdne czyli takie, które podczas pracy mogą się same poruszać. W tej grupie znajdują się podnośniki przeznaczone do jazdy po utwardzonych powierzchniach, terenowe, jakie są wyposażone w napęd 4×4 czy też podnośniki na gąsienicach, które niczym czołgi są w stanie wjechać na bardzo trudny teren.

Podnośniki koszowe mogą być zamontowane na samochodach albo na przyczepach. Mają też różną budowę. Wyróżnia się podnośniki teleskopowe, przegubowe, przegubowo teleskopowe oraz nożycowe i masztowe. Z tego względu zakres ich zastosowań jest imponujący.

Gdzie znajdują zastosowanie podnośniki koszowe?

Tego rodzaju podnośniki wykorzystywane są powszechnie w sadownictwie i ogrodnictwie, a także podczas aranżacji architektury krajobrazu. Nie wszyscy wiedzą, że podnośnik koszowy został pierwotnie zaprojektowany właśnie do zbierania owoców w sadach. Oczywiście, obecnie używane podnośniki koszowe są o wiele bardziej efektywne, a także zapewniają większe bezpieczeństwo.

Z podnośników koszowych korzystają również ekipy remontowe i budowlane, wykonujące prace na wysokości, na przykład przy malowaniu budynków, przy naprawach dachów albo wymianie okien. Również firmy sprzątające wykorzystują te urządzenia przy myciu elewacji, okien, czyszczeniu rynien i we wszystkich pracach, jakie wiążą się z wysokością oraz niebezpieczeństwem.

Przedsiębiorstwa, trudniące się montażem i konserwacją linii telefonicznych czy elektrycznych także nie mogłyby się obejść bez pomocy takich dźwigów. Tysiące kilometrów linii wysokiego napięcia może być regularnie sprawdzane, a także naprawiane dzięki wykorzystaniu podnośników koszowych.

Podczas oglądania w telewizji wydarzeń sportowych czy koncertów nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszelkie ujęcia, kręcone z wysokości i pod różnymi kątami były filmowane z pomocą podnośnika koszowego. Dzięki niemu sprzęt filmujący wraz z operatorem można unieść wysoko, aby telewidzowie mogli podziwiać widoki niczym z lotu ptaka. Również montaż reklam czy billboardów na ulicach naszych miast jest realizowany dzięki zastosowaniu takich dźwigów.

Każdego dnia i w każdym zakątku świata podnośniki koszowe wykorzystuje straż pożarna, aby ratować osoby, jakie zostały uwięzione na wysokich piętrach budynków. Współczesny koszowy podnośnik pożarniczy jest wysoce wyspecjalizowanym narzędziem ratowniczym, pozwala łatwo pokonać każdy rodzaj przeszkód w trakcie wykonywania przez strażaków ratowniczych działań, jak na przykład ewakuacja poszkodowanych, udzielanie im pomocy w miejscach trudnodostępnych. Również dzięki podnośnikom koszowym możliwie są działania gaśnicze czy techniczne prowadzone z wysokości. Często w koszach takich podnośników zamontowane są działka wodno-piaskowe, które mogą być sterowane zdalnie.

Podnośnik może także doskonale zastępować dźwig,  którego zakres pracy jest uzależniony od obciążenia oraz tak zwanego wysięgu bocznego. Ciężary można podnosić z pomocą wielokrążka, jaki jest zaczepiony do specjalnego uchwytu. Pojazdy straży pożarnej bywają też wyposażone w zbiornik wody oraz autopompę, przeznaczoną do zasilenia instalacji wodnej podnośnika.

Zalety podnośników koszowych

Podnośniki koszowe charakteryzują się mobilną konstrukcją, która umożliwia im dojazd niemalże w każde miejsce, dzięki temu właśnie zakres ich zastosowań jest tak szeroki. Mają jeszcze jedną zaletę – aby prowadzić prace na wysokości z pomocą takiego podnośnika nie jest wymagane posiadanie uprawnień alpinistycznych!

Podnośniki koszowe doskonale sprawdzą się na otwartej przestrzeni, ale także w halach, magazynach czy pod innymi zadaszeniami, pozwalają bez trudu wymienić oświetlenie w sali sportowej czy zebrać wiśnie, pomogły one także ocalić zdrowie i życie wielu ludzi.