Koparki – kiedy warto je wynająć

Każda praca budowlano-remontowa, zarówno ta wykonywana na potrzeby indywidualne, jak również na większą skalę np. deweloperską, wymaga obecności specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego sprawne, bezpieczne i dokładne jej zrealizowanie. To, jaki sprzęt musi zostać wykorzystany i w jakim stopniu jest on konieczny zależy już od indywidualnego charakteru przedsięwzięcia.

Koparka na budowie

Pierwszym skojarzeniem, jakie pojawia się na myśl o budowie, jest zdecydowanie koparka, która często wykorzystywana jest już od początku prowadzenia prac – przy wykopie fundamentów pod budynek. Ponadto, zarówno wykopywana ziemia, jak i większe kamienie mogą podczas jednego procesu, automatycznie być umiejscowione w kontenerze lub na wywrotce i usuwane z pola budowy. Zależnie od rozmiaru budowy i zakresu działań, stosowane są różnego rodzaju koparki, posiadające różnorodne właściwości i możliwości – od koparko-ładowarek wyposażonych w specjalistyczny osprzęt, po umożliwiające dostęp do trudnych miejsc mini koparko ładowarki (BOBCAT), które świetnie sprawdzają się również na miękkim podłożu i nierównym terenie.

Wykopy

Nie tylko w przypadku wykopu fundamentów pod budowę domu potrzeba jest usługa wynajmu koparki wraz z uprawnionym do jej sterowania operatorem. Realizuje się ją również w przypadku innych wykopów pod budynek, szambo, staw lub oczko wodne, basen, a także wodociągi i kanalizacje. Niejednokrotnie tego typu specjalistyczny sprzęt wykorzystywany jest do takich prac, jak korytowanie, czy też wyrównanie  dróg i gruntów.

Inne usługi

Innymi usługami, w ramach których najczęściej wykorzystywane są koparki, są prace wyburzeniowe, zagęszczanie gruntów, przygotowanie placu budowy, prace ogrodowe, przeładunkowe, formowanie skarp, tworzenie zasypek, utwardzanie dróg. Są one realizowane zarówno na potrzeby indywidualne, jak i zlecane przez duże przedsiębiorstwa. Motywacją do wykorzystania koparki jest przede wszystkim duża oszczędność czasu, w stosunku do innych rozwiązań, która w procesie prac budowlano-modernizacyjnych stanowi bardzo istotny czynnik.  Stąd też wynajem koparek cieszy się dużym zainteresowaniem i jest usługą wykonywaną kompleksowo, łącznie z transportem i obsługą przez wykwalifikowanego do tego celu operatora koparki.

Rodzaje koparek

Sprzęt tego typu charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, zarówno w zakresie samych urządzeń, jak i przeznaczonego dla nich osprzętu. Trzy główne rodzaje koparek to – pracująca tylko z poziomu dna wykopu koparka przedsiębierna, przystosowana do głębokich wykopów zbierakowa oraz sprawdzająca się w roli pogłębiania i tworzenia koryt koparka chwytakowa. Niezależnie jednak od wyboru rodzaju sprzętu, znaczenie ma dobrany do niego osprzęt, a więc typ zastosowanej łyżki i długość ramienia lub ewentualna konieczność doczepienia ramion dodatkowych.

Wynajmując koparkę warto zwrócić uwagę, czy pochodzi ona od renomowanego producenta, który swoją marką gwarantuje komfort i bezpieczeństwo obsługi. Warto także sprawdzić, jaką opinię ma wśród klientów firma wynajmująca sprzęt budowlany i czy dba o to, aby udostępniać klientom maszyny sprawne i gotowe do efektywnej pracy.

Nie są to jednak kwestie którymi muszą zaprzątać sobie głowę osoby decydujące się na usługę wynajmu koparki. Doświadczeni w tym zakresie pracownicy firm wynajmujących, z łatwością dobiorą odpowiedni sprzęt oraz osprzęt, zależnie od deklarowanego zakresu prac i indywidualnych potrzeb klientów. Im większy wybór usług oraz urządzeń w tym zakresie proponuje przedsiębiorstwo, tym większa szansa na idealne dostosowanie realizowanych działań do potrzeb zlecającego. Warto więc na początek skorzystać z konsultacji i uzyskać informację, jaki asortyment sprzętowy i wachlarz usług firmy znajdzie zastosowanie w konkretnym przypadku, a następnie ustalić indywidualny kosztorys działań.