Budowa z reguły kojarzy się z czymś nowym. W niedalekiej przyszłości powstanie nowy budynek, obiekt, teren. Jednak, żeby tak było, trzeba wykonać sporo prac, które do tego efektu doprowadzą. A z tym z kolei wiąże się konieczność gromadzenia odpadów budowlanych. W tym przypadku najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kontenery na odpady.

Kontenery na budowie

Za wyborem kontenerów do gromadzenia odpadów budowlanych przemawia wiele czynników. Przede wszystkim, takie kontenery na śmieci budowlane są bardzo pojemne. Mogą pomieścić nawet po kilka ton odpadów – w zależności od tego, jaki rozmiar kontenera zostanie wybrany. Na dodatek są wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Nie ma więc obaw, że cokolwiek im się stanie, kiedy będą wystawione na zmienne warunki atmosferyczne. Nie ma więc znaczenia pora roku, kiedy będą używane – docelowo mają stać na dworze.

W ofercie rynkowej znajduje się wiele rozmiarów i rodzajów kontenerów. Wyróżnia się dwa podstawowe – zamknięte i otwarte. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze z nich mają zamknięcie na górze, które stanowi dodatkową ochronę, między innymi przed intruzami, ale też w sytuacji, gdy składowane są tam materiały szkodliwe dla zdrowia bądź środowiska. Kontenery otwarte wykorzystywane są natomiast w sytuacjach, kiedy trzeba zgromadzić bezpieczne śmieci, często nieforemne, jak choćby gałęzie czy konary drzew, ale także gruz i inne elementy pozostające po rozbiórce czy przygotowaniu terenu pod budowę.

Kontenery na odpady – kiedy się przydają

Pierwszym skojarzeniem, które towarzyszy kontenerom na odpady to gromadzenie śmieci budowlanych. Rzeczywiście, właśnie na budowach i przy remontach są one wykorzystywane najczęściej. Można bowiem do nich składować między innymi gruz, elementy starej podłogi, okien czy drzwi. Jednak jest też sporo innych prac, przy których mogą się one przydać. Co ciekawe, jest to zależne nawet od pory roku. Często jesienią wynajmowane są kontenery na odpady, żeby móc w jednym miejscu składować elementy powstałe na przykład po sprzątaniu parku czy ogrodu. Chętnie wykorzystywane są zatem do składowania konarów, suchych i połamanych gałęzi czy liści.

Gromadzenie odpadów w jednym miejscu, właśnie takim jak kontener na śmieci, jest wygodnym rozwiązaniem również pod względem ich późniejszego transportu. Wystarczy sobie wyobrazić, ile odpadów może powstać na przykład po wyburzeniu jednej ściany, a co dopiero całego budynku. Dzięki składowaniu tych wszystkich pozostałości w kontenerze, można ze spokojem zorganizować ich sprawny i szybki wywóz do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Wywóz kontenerów realizowany jest przez samochody ciężarowe wyposażone w dźwig hydrauliczny – tzw. HDS-y. To pozwala na szybki załadunek, transport i rozładunek kontenera.

Torby Big Bag

Warto pamiętać, że kontenery na odpady to nie jedyne rozwiązanie, jakie można zastosować przy gromadzeniu śmieci wielkogabarytowych lub kłopotliwych, czyli takich, których nie można wyrzucić w te same miejsca, gdzie odpady komunalne. Wiele osób, które w planie mają stosunkowo niewielkie remonty czy przebudowy, decyduje się na użycie toreb typu Big Bag. Są one wykonane z trwałych włókien, zajmują bardzo mało przestrzeni przed ich rozłożeniem, a jednocześnie mogą pomieścić ponad tonę śmieci. Sprawdzają się między innymi w remontach w blokach czy kamienicach, gdzie trudno czasem o wystawienie kontenera na odpady przed budynkiem.

Wynajem kontenerów

Planując remont, przebudowę czy dużą nową inwestycję, trzeba dobrze zaplanować wiele elementów – również kwestię gromadzenia odpadów. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na wynajem kontenerów na śmieci od profesjonalnej firmy. Takie przedsiębiorstwo nie tylko doradzi, który rodzaj kontenera w przypadku danego przedsięwzięcia przyda się najbardziej, ale też zapewni ich przywiezienie na wybrane miejsce, jak i późniejszy transport wypełnionych skrzyń odpadami. Co więcej, wiele z takich przedsiębiorstw dysponuje także sporym zapleczem w postaci parku maszyn. Można więc w jednym miejscu znaleźć jeszcze wiele innych urządzeń, które przydadzą się przy budowie czy remoncie. Będzie to z pewnością tańsze rozwiązanie niż kupowanie każdej z maszyn z osobna.