Organizacja wywozu gruzu z budowy to ważny element zarządzania budową. Dobrze zorganizowany wywóz gruzu pomaga w zachowaniu porządku na placu budowy, minimalizuje ryzyko kar za nielegalne pozbywanie się odpadów oraz wspiera odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem. Co trzeba zrobić, aby właściwie zorganizować gospodarkę i wywóz odpadów z budowy?
Oceń ilość i rodzaj gruzu
Pierwszym krokiem w zakresie organizacji gospodarki gruzem na budowie jest określenie rodzaju i ilości gruzu. Każda budowa generuje różnorodne odpady, w ramach których może znaleźć się nie tylko gruz, ale również odpady zielone, stal, drewno, szkoło, ziemia i inne. Jednocześnie gruz może mieć formę zmieszaną lub jednorodną. Dlatego też warto, aby sprawdzić, czy ma się do czynienia z gruzem budowlanym pochodzącym na przykład z rozbiórki obiektów, z ziemią, odpadami bio — na przykład gałęziami, trawą liśćmi, czy mieszanką różnych materiałów.
Warto także oszacować, jaka będzie ilość odpadów budowlanych. W ten sposób będziesz mógł precyzyjnie określić, jaki kontener będzie Ci potrzebny.
Wybierz odpowiedni kontener
Każda budowa generuje odmienną ilość i rodzaj odpadów. Dlatego też dla odpowiedniego gromadzenia śmieci na budowie na tej podstawie trzeba wybrać odpowiednią pojemność kontenera. Kontenery mogą być przeznaczone stricte do gruzu lub do gromadzenia zmieszanych odpadów pobudowlanych. To ważne, ponieważ koszty składowania różnych odpadów na wysypisku są odmienne.
Na rynku dostępne są kontenery o zróżnicowanej objętości. Najmniejsze zasobniki na odpady pobudowlane to big bagi. Są to duże worki, które mogą pomieścić odpady o objętości 1 m3 i wadze ok. 1 tony. Big bagi wykonane są z wytrzymałego nylonowego włókna, które jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Większe kontenery zbudowane są ze stalowych elementów i o stalowej konstrukcji. W rezultacie kontenery na odpady budowlane są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednie zaczepy pozwalają je bezpiecznie i sprawnie podnosić także po wypełnieniu. Stalowe kontenery dostępne są w wielkościach 3, 4, 7, 16 i 36 m3. To powoduje, że z powodzeniem można dostosować kontener do gromadzenia różnej ilości odpadów.
Jak wywozić odpady z budowy?
Duże gabaryty i ciężar kontenerów na odpady sprawiają, że do transportu kontenerów muszą być stosowane specjalistyczne pojazdy. Zarówno puste, jak i wypełnione kontenery muszą przewozić samochody ciężarowe wyposażone w dźwig hydrauliczny, który pozwala na załadunek, rozładunek, przeładunek i transport zasobników. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie hydraulicznych dźwigów samochodowych. HDSy wyposażone są w dźwig, którego ramię może podnosić kontener, także ten wypełniony, z pewnej odległości od samochodu. Najważniejsze jest to, że ciężarówka z dźwigiem może również przetransportować kontener. Warto podkreślić, że HDSy występują w wersji drogowej i terenowej, dzięki czemu mogą dostarczać i odbierać kontenery z terenów z dostępem do drogi, jak i z budów, do których nie ma utwardzonego dojazdu.
Skąd wziąć kontenery i HDSy?
Kontenery na odpady budowlane można mieć na własność, podobnie jak ciężarówki z dźwigiem samochodowym. Jednakże większość podmiotów, jak i osób prywatnych nie posiada na własność takich sprzętów. Warto jednak podkreślić, że zarówno kontenery, jak i HDSy można pożyczyć od profesjonalnych firm specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych. W takich firmach dostępny jest szeroki wybór kontenerów oraz wielkości ciężarówek z dźwigiem.
Co ważne, firma, która wypożycza kontener, zazwyczaj robi to w pakiecie z dostawą i odbiorem wypełnionego zasobnika. Taka firma zapewnia oddanie odpadów z kontenera w miejsca wyznaczone przez gminę do gromadzenia konkretnych śmieci. W ten sposób możesz kompleksowo rozwiązać problem gospodarowania odpadami na placu budowy. Zarówno kontener, jak i jego dostarczenie i wywóz zamawiasz na konkretny termin lub okres czasu, co minimalizuje koszty składowania i wywozu odpadów.
0 comments
Write a comment