wyburzanie budynków i ścian

Modernizacja i remont starych mieszkań i budynków czasem okazują się być bardzo kosztowne. Często wyburzenie ścian i postawienie konstrukcji na nowo bywa tańszym rozwiązaniem. Przed rozpoczęciem wyburzania, należy wcześniej zweryfikować możliwości i przygotować odpowiedni sprzęt. Inaczej należy podejść do wyburzania ścian w bloku, a jeszcze inaczej do burzenia całego budynku.

Wyburzanie ścian

Podejmując decyzję o wyburzeniu ścian w mieszkaniu lub domu należy przede wszystkim ocenić, jaki rodzaj ściany będziemy burzyć, czy będzie to ściana działowa czy też nośna. Zgodnie z przepisami, każde wyburzenie ściany wymaga zezwolenia na budowę i przygotowania projektu, warto więc najpierw skonsultować się ze specjalistą i ocenić dostępne możliwości.

Wyburzanie ścian działowych teoretycznie nie powinno stanowić problemu, ponieważ nie przenoszą one innych obciążeń niż własne. Zdarzają się jednak konstrukcje, gdzie ściany działowe częściowo odbierają obciążenia, przez co usunięcie takiej ściany może być zagrożeniem dla stabilności całego budynku.

Wyburzenie ściany nośnej wymaga konsultacji z konstruktorem, ponieważ nie każdą ścianę tego typu można naruszyć. Usuwając ścianę nośną, w jej miejsce musimy zastosować podciąg, czyli belkę umiejscowioną pod płytami stropowymi. Zadaniem podciągu jest odbieranie obciążeń ze stropu oraz ścian powyżej. W niektórych przypadkach podciąg nie wystarczy, konieczne jest wtedy postawienie słupów w miejscu ściany.

Do wyburzania ścian należy użyć odpowiednich sprzętów. Można rozebrać ścianę ręcznie, używając prostych narzędzi, takich jak łom i przebijak, ale warto zaoszczędzić czas i skorzystać z urządzeń przeznaczonych do tego celu. Najbardziej popularnym sprzętem jest młot wyburzeniowy, który zbudowany jest między innymi z silnika, dłuta i mechanizmu udarowego. Możemy go użyć do wykuwania dziur w ścianach, ale także do rozbijania bardzo grubych murów. Usunięcie ściany młotem jest zdecydowanie szybsze i mniej pracochłonne.

Burzenie budynków

Wyburzenie całego budynku jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym przedsięwzięciem, niż usuwanie jednej ściany. Przy tego typu pracach używa się wielu metod rozbiórki, z racji różnorodności konstrukcji. Rzadko kiedy dokonuje się tego typu rozbiórek ręcznie, chyba że sytuacja jest wyjątkowa. Nie można użyć ciężkiego sprzętu budowlanego np. kiedy sąsiedztwo budynku jest narażone na uszkodzenie, kiedy sąsiednie obiekty zamieszkują ludzie, lub gdy część konstrukcji musi pozostać, ponieważ będzie wykorzystana do dalszego użytkowania.

Budynki wyburza się obecnie za pomocą ciężkiego sprzętu, krusząc, rozcinając, obalając i wysadzając, zaczynając od samej góry konstrukcji. Na bieżąco należy porządkować powierzchnie i usuwać materiały powstające po rozbiórce, aby nadmiar nie doprowadził do zawalenia się obiektu. Przy ręcznej rozbiórce w początkowych etapach przygotowujących do wyburzania używa się najczęściej młotów wyburzeniowych, łomów, kilofów, a także pił tarczowych. Największą pracę jednak wykonuje się przy użyciu ciężkiego sprzętu, takiego jak koparki wyposażone w szczęki i nożyce, ładowarki, dźwigi i inne maszyny. Wyburzanie przy użyciu metod mechanicznych jest zdecydowanie szybsze i prostsze, niż ręczne. Maszyny mogą operować dużo powyżej swojej wysokości, zarówno w pionie jak i w poziomie, są mobilne i wydajne.

Przy wyburzaniu budynków należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – maszyny i ludzie muszą znajdować się poza niebezpieczną strefą, którą należy uprzednio wytyczyć, ponieważ w innym przypadku istnieje ryzyko przygniecenia przez spadające elementy a także porażenie prądem na skutek styczności z napowietrznymi liniami energetycznymi. Pracownicy muszą nosić odpowiedni strój, który zarówno chroni, jak i wyróżnia, aby uniknąć przypadkowego potrącenia przez maszyny.

Najciekawszą metodą wyburzania budynków jest wyburzanie strzałowe, czyli wysadzanie za pomocą ładunków wybuchowych. Wyburzanie tą metodą jest zdecydowanie najszybsze, ale wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Ładunki wybuchowe muszą być rozmieszczone w odpowiednich miejscach a okolica budynku odpowiednio zabezpieczona.

Zarówno wyburzanie ścian, jak i budynków odbywa się najszybciej przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Jeśli nie posiadamy własnych maszyn i narzędzi, warto skorzystać z usług firm zewnętrznych, które oferują wynajem sprzętu budowlanego. Takie rozwiązanie zdecydowanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.