Hydrauliczne dźwigi samochodowe

Hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS) zyskał  w ostatnich latach na popularności, szczególnie w branży budowlanej, gdzie stał się praktycznie bazowym elementem wyposażenia. Nadaje się on także do wykorzystania w innych branżach przemysłowych, gdzie potrzebne jest przenoszenie wielotonowych ładunków, maszyn czy sprzętu.

Hydrauliczny dźwig samochodowy- HDS – co to takiego?

Hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS) to samochód ciężarowy wraz z zamontowanym żurawiem, który  umożliwia wykonanie różnego rodzaju prac. Tego typu urządzenie pozwala na załadunek oraz rozładunek na wielu typach powierzchni, w tym nieutwardzonej. Nośność takiego urządzenia wynosi kilka ton, dzięki czemu może transportować ładunki o bardzo dużych gabarytach i wadze.

Obsługa sprzętu jest realizowana przy pomocy wyspecjalizowanego operatora, który posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem. HDS jest to połączenie ciężarówki z hydraulicznym dźwigiem, dzięki czemu załadunek i rozładunek odbywa się tylko, przy pomocy jednego sprzętu. Nie ma tutaj potrzeby zamawiania osobnego dźwigu. To spore ułatwienie dla wielu firm, którym zależy na szybkiej realizacji zlecenia, polegającego na transporcie dużych ładunków.

Dobry operator to podstawa

Profesjonalne firmy zatrudniają operatorów, których cechuje doskonałe zdrowie, poświadczona egzaminem wiedza, doświadczenie w sprawnej obsłudze tego typu maszyn, prawo jazdy kategorii C oraz zaświadczenie lekarskie, które potwierdza  brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tejże pracy. Operator powinien posiadać niezbędne kwalifikacje, wydane z ramienia Urzędu Dozoru Technicznego, które uprawniają do obsługi maszyn w kategorii IIZ.

HDS – maksymalna wydajność pracy i bezpieczeństwo użytkowania

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są produkowane przez firmy z bardzo dużym doświadczeniem w tego typu branży. Ten rodzaj sprzętu spełnia wszystkie restrykcyjne wymogi obowiązujące na terytorium UE, w tym wszelkie wymagania związane z dyrektywami maszynowymi.

Sam proces projektowania każdego dźwigu samochodowego, jest oparty na unikalnej technologii, w której wykonano wszelkie, niezbędne obliczenia wytrzymałościowe, zgodne z  przypisaną do nich normą DIN. Struktura oraz wszystkie elementy poddawane zostały kompleksowym testom wytrzymałościowym oraz jakościowym. Wszystkie elementy i elementy użyte w hydraulicznych dźwigach samochodowych, są wytwarzane przez renomowanych producentów.

Szerokie spektrum zastosowania w wielu rodzajach przedsiębiorstw

Obecne na hydraulicznych dźwigach samochodowych (HDS) żurawie przeładunkowe, pozwalają na wykorzystanie usług transportowych w ramach błyskawicznego załadunku oraz rozładunku, każdego wybranego przez zleceniodawcy, towaru. Sprzęt tego typu, jest dedykowany dla firm potrzebujących szczególnych usług transportowych, w kwestii przenoszenia ładunków o różnorodnych gabarytach i wadze. Możliwy jest transport ładunków, dochodzących wagą nawet do kilkunastu ton.

Wiele przedsiębiorstw, potrzebuje realizacji zadań transportowych, w których wykorzystuje się hydrauliczne dźwigi samochodowe (HDS). Posiadają one wielorakie typy chwytaków, obecnych na końcu danego wysięgnika, dzięki czemu możliwe jest swobodne operowanie ładunkami o różnych kształtach i strukturze materiału. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

 • więźby dachowe,
 • szyny kolejowe i tramwajowe,
 • sprzęt budowlany różnego typu,
 • płyty  betonowe,
 • kostka brukowa,
 • konstrukcje stalowe i drewniane,
 • palety z obciążeniem lub bez,
 • okna i szkło,
 • materiały sypkie,
 • materiały  budowlane oraz ogrodnicze,
 • kręgi  betonowe do budowania studni głębinowych,
 • kontenery,
 • agregaty.

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są przystosowane do pracy w trudnym terenie. Ich ładowność przekracza nawet kilkanaście ton, a maksymalny wysięg może oscylować nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości. Użycie ciężarówki z zamontowanym żurawiem hydraulicznym pozwala na szybki załadunek i rozładunek oraz transport w dowolne miejsce. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, a przecież, jak wiadomo – czas to pieniądz, szczególnie dla właściciela danej firmy.