Hydrauliczny dźwig samochodowy to pojazd pozwalający na przenoszenie różnego rodzaju ciężkich elementów. Najważniejszą jego częścią jest obrotowe ramię dźwigu, który napędzany jest pompą hydrauliczną. Wyróżnia się kilka rodzajów pojazdów HDS, które można wykorzystywać w zależności od rodzaju nawierzchni, na której trwają prace.

Pojazdy HDS – zastosowanie

Pojazd HDS jest w stanie udźwignąć od 2,5 do 16 ton a jego ramię wysuwa się nawet do 12 metrów. Radzi on sobie z przewozem różnego rodzaju towarów, ich załadunkiem i rozładunkiem. Posiada tzw. wywrot samoładowawczy, dzięki któremu w kilka chwil jest w stanie rozładować sypkie materiały (np. piasek, żwir, ziemię) w dowolnym miejscu. Urządzenie to pozwala uniknąć czaso- i pracochłonnego ręcznego rozładowywania. Ponadto HDS umożliwia przewóz towarów, bez względu na ich konsystencję czy gabaryty, nie są to tylko wspomniane materiały sypkie. HDS z podnośnikiem koszowym znajduje zastosowanie w pracach na wysokościach. Posługują się nimi pracownicy firm specjalizujących się w montażu reklam, naprawie oświetlania czy odśnieżaniu dachów i usuwaniu sopli.

Kto korzysta z HDS-ów?

HDS-y są wykorzystywane nie tylko przez fachowców. Mogą z nich korzystać osoby prywatne. Hydrauliczne dźwigi samochodowe sprawdzają się w trakcie przeprowadzek. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że chcąc skorzystać z tego sprzętu nie trzeba decydować się na jego kupno. Dostęp do pojazdów staje się możliwy dzięki funkcjonującym w kraju wypożyczalniom sprzętu budowlanego.

Pracownicy firm proponujących wypożyczenie HDS-ów są w stanie pomóc w wyborze odpowiedniego typu pojazdu, który najlepiej sprawdzi się w trakcie konkretnych prac. Otóż nie wszystkie HDS-y mogą być wykorzystywane do wszystkich zadań. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na: pojemność skrzyni ładunkowej, udźwig i na napęd dostosowany do nawierzchni, po której będzie się poruszał. Dlatego najlepiej korzystać z usług firmy dysponującej szerokim wachlarzem specjalistycznych maszyn, która będzie w stanie zaproponować sprzęt idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta.

HDS terenowe – pojazdy do zadań specjalnych

Osoby poszukujące pojazdów o mocnej stabilnej konstrukcji i z napędem na wszystkie koła powinny zdecydować się na pojazdy HDS terenowe. Mają one większą masę. Wykorzystuje się je do robót na terenie o nierównej powierzchni. Korzystać z nich można w ekstremalnych warunkach drogowych, również wtedy, gdy teren pokryty jest lodem, śniegiem, błotem. Posiadany napęd na cztery koła umożliwia im sprawne poruszanie się nawet na grząskiej nawierzchni. Bardzo dobrze radzą sobie z dużym obciążeniem.

HDS-y terenowe często można spotkać na placu budowy, czyli tam gdzie potrzeba rozładunku i załadunku ciężkich elementów budowlanych jest na porządku dziennym. Terenowe HDS-y służą też do transportu ładunków ponadgabarytowych. Radzą sobie z ogromnymi kontenerami, w których gromadzi są odpady i gruz. Ten rodzaj HDS-ów polecany jest do prac wykonywanych na polach i w lasach. Wykorzystywane są jako koparki i maszyny wyburzeniowe zaopatrzone w specjalny młot.

HDS szosowy w budownictwie i nie tylko

W napęd jedynie jednej osi wyposażone są lekkie i zwrotne HDS-y szosowe, które gwarantują mniejsze zużycie paliwa, a koszt ich wynajmu jest niższy. Nie mają one problemu z poruszaniem się na stabilnych, utwardzonych terenach. Nie są one polecane w sytuacji, gdy niezbędne staje się poruszanie po nawierzchni o kiepskiej przyczepności. Tam gdzie teren jest nierówny i podmokły, pokryty lodem i błotem nie powinno się używać HDS-ów szosowych, ponieważ mogą ugrzęznąć.

Pomijając kwestię nawierzchni, po której mogą poruszać się tego typu pojazdy, to warto podkreślić, że wykorzystuje się je do wielu prac. Transportuje się nimi ładunki ponadgabarytowe i niebezpieczne na duże odległości. Mogą one przewozić maszyny i urządzenia, płyty drogowe, stal, drewno. Z ich pomocą można transportować meble podczas przeprowadzki. Polecane są do prac budowlanych. Wykorzystywane są do przewożenia kontenerów (biurowych, magazynowych i na odpady pobudowlane), podnoszenia ładunków na znaczne wysokości, przenoszenia ich, układania, przestawiania na wyższe kondygnacje.